Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 8

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 218
· Najnowszy użytkownik: GeorgRon

free counters

stat4u

Aktualności

Żegnamy Kolegę dr. Jana Heffnera (1929-2019)

Dodane przez Redakcja, Dnia: 29.11.2019, 20:49 ZG PZF Z żałobnej karty
ZG PZF
17 listopada 2019 roku w wieku 90 lat odszedł z naszych szeregów Kolega dr Jan Heffner, Członek Honorowy PZF, współzałożyciel Polskiej Akademii Filatelistyki. Jan Heffner urodził się 8 marca 1929 r. w Chwałowicach (obecnie dzielnica Rybnika położona na południe od centrum miasta), zmarł 17 listopada 2019 r. w Opolu.

Maturę zdał w rodzinnym Rybniku. Studiował fizykę w zrujnowanym Wrocławiu, na Uniwersytecie Wrocławskim, w którym wykładali wybitni profesorowie z Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po studiach pracuje w Katedrze Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej we Wrocławiu, która w roku 1954 zostaje przeniesiona do Opola i przyjmuje nazwę Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Powstańców Śląskich w Opolu. W 1994 r. wchodzi ona w skład Uniwersytetu Opolskiego. W WSP był kierownikiem Zakładu Dydaktyki Fizyki. Był znawcą miernictwa elektrycznego i lamp elektronowych. Na uczelni był pierwszym przewodniczącym Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego „Solidarność”. W 1993 roku Miejska Rada w Opolu uhonorowała dr. Jana Heffnera tytułem „Zasłużony Obywatel Miasta Opola” za całokształt działalności, a w szczególności za pracę wśród młodzieży. Legitymacja nosiła nr 2.

Dr Jan Heffner do Polskiego Związku Filatelistów wstąpił w 1951 r. we Wrocławiu. Po przeniesieniu się do Opola wstąpił do Koła nr 1. Był członkiem (1962-1964), wiceprezesem (1964-1981) i prezesem (1981-1997) Zarządu Okręgu PZF w Opolu oraz członkiem Zarządu Głównego PZF (1981-1997). Reprezentował Okręg jako delegat na sześciu Walnych Zjazdach PZF (XI-XVI). Jako członek Komisji ds. Filatelistyki Młodzieżowej ZG PZF (1964-1980) był współorganizatorem i członkiem jury wielu finałów ogólnopolskich maratonów filatelistycznych dla młodzieży. Od 1990 był przewodniczącym Komisji Całostek ZG PZF oraz delegatem PFZ do Komisji Całostek Pocztowych FIP. Był współorganizatorem i członkiem zwyczajnym Polskiej Akademii Filatelistyki (od 1993). Na dorocznych konferencjach PAF wygłosił wiele referatów dotyczących badań znaków pocztowych, badań opartych na nowoczesnych technikach komputerowych. Był również wykładowcą na Studium Filatelistyki PZF.

Dr Jan Heffner był prężnym organizatorem wielu wystaw okręgowych, krajowych i bilateralnych. Był sędzią konkursowym I klasy i wystawcą. Na wystawach w kraju i zagranicznych zdobył wiele medali za ekspozycję swoich zbiorów: Opolszczyzna, Kopernik, Gołąbki Pokoju, Całostki NRD, Okolicznościowe kartki i koperty ZSRR a przede wszystkim za specjalizowane eksponaty polskich całostek pocztowych. Był również autorem wielu publikacji drukowanych w „Historyczno-Badawczym Biuletynie Filatelistycznym” i „Filateliście”. Jego opracowanie Zastosowanie światła ultrafioletowego w filatelistyce i na poczcie wydane zostało także w formie zwartej (1972). W ostatnich latach opracował Katalog polskich całostek pocztowych. Koperty od 1919 do 2003 roku. Został dwukrotnie odznaczony medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Publikacji Filatelistycznych” za całokształt publikacji poświęconych znakom pocztowym, zwłaszcza dotyczących technik badawczych w filatelistyce (1992) i za publikacje badawcze pogłębiające wiedzę o polskich całostkach pocztowych (2003). Posiadał bogaty księgozbiór z dziedziny historii poczty i filatelistyki (ponad 3 tys. tomów). Za działalność filatelistyczną wyróżniony Złotą Odznaką Honorową PZF, złotą odznaką „Za Zasługi dla Polskiej Filatelistyki” (1992), odznaką „75-lecia ruchu filatelistycznego w Polsce”, medalami 25-, 30- i 35-lecia PZF, odznakami „100.lat filatelistyki polskiej” i 50-lecia PZF oraz tytułami „Zasłużony dla Okręgu PZF” w Opolu, Bielsku-Białej i Katowicach. W 1994 XVI Walny Zjazd PZF w Bydgoszczy nadał mu godność Członka Honorowego PZF. Otrzymał też złotą Odznakę Honorową Związku Filatelistów NRD i srebrną Odznakę Honorową BDPh Landu Brandenburgia (RFN). Za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i innymi.

Pogrzeb dr. Jana Heffnera miał miejsce 21 listopada 2019 r. na cmentarzu w Opolu-Półwsi.

Z naszych szeregów odszedł bardzo zasłużony dla polskiej filatelistyki Kolega. Zapamiętamy J. Heffnera jako bardzo otwartego, przyjaznego, zawsze skorego do pomocy, serdecznego i skromnego Kolegę.

Cześć Jego pamięci!

Zarząd Główny Polskiego Związku Filatelistów
Polska Akademia Filatelistyki
facebookDrukuj
  • Kolega dr Jan Heffner w czasie wykładu w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu. Zaczerpnięto z: www.uni.opole.pl (dostęp 2019.11.24).

  • XVII Konferencja PAF w Ciechocinku (2010 r.), Ośrodek Telewizji Polskiej. Dr Jan Heffner w drugim rzędzie w charakterystycznej koszuli

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.