Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 758
· Najnowszy użytkownik: CarlossoatBoima

free counters

stat4u

Aktualności

Radzymin 2020 - wystawa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Dodane przez Redakcja, Dnia: 16.02.2020, 17:53 ZG PZF Wystawy
Radzymin 2020 - wystawa z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej
W roku wielkiego jubileuszu jakim jest 100-lecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, Polski Związek Filatelistów organizuje Krajową Wystawą Filatelistyczną z udziałem wystawców zagranicznych, która odbędzie się w dniach od 13 do 17 sierpnia 2020 roku w Radzyminie w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk pilota Mariana Pisarka, ul. 11 listopada 2, 05-250 Radzymin.

Radzymin odegrał kluczową rolę w walkach polskich żołnierzy z bolszewikami w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To w okolicach tego miasta rozegrała się decydująca bitwa, która przeszła do historii jako "Cud nad Wisłą". Zwycięstwo nad przeważającymi siłami Armii Czerwonej osiągnięte zostało dzięki wielkiej ofiarności polskich żołnierzy i mobilizacji całego narodu. „Bitwa Warszawska”, która uznawana została przez historyków za jedną z najważniejszych bitew w dziejach ludzkości, zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zablokowała ekspansję bolszewików na kraje europejskie.

Celem wystawy jest przedstawienie wydarzeń związanych z pierwszymi latami niepodległości widzianych z perspektywy znaczka pocztowego i korespondencji pocztowej. Na ponad 150 ekranach zaprezentujemy oryginalne walory filatelistyczne takie jak: znaczki pocztowe, kartki pocztowe i listy między innymi z okresu II RP. List czy kartka pocztowa były wówczas jedyną formą komunikacji międzyludzkiej na odległość i to zarówno wśród ludności cywilnej jak i w szeregach wojskowych. Cenzurowana, zniszczona, jednak uratowana przed wojenną pożogą korespondencja to świadek minionych czasów. To swego rodzaju pamiętnik przywracający w naszej pamięci świadomość istnienia miejsc i ludzi, których nie ma już wśród nas. To drogowskaz pozwalający stale odkrywać niezbadane jeszcze aspekty historii naszego kraju.

Dlatego zachęcamy wszystkich wystawców posiadających eksponaty spełniające wymogi regulaminowe do zgłaszania swego udziału w wystawie. Udział wystawców jest bezpłatny.

Wystawie towarzyszyć będzie szereg imprez promujących kolekcjonerstwo filatelistyczne, rozpoczniemy obchody 70-lecia Polskiego Związku Filatelistów a także planujemy XVIII Galę Statuetki "Prymus", jeżeli napłynie odpowiednia liczba zgłoszeń do Statuetek.

Poczta Polska S.A. będzie współorganizatorem wystawy. Przygotowała na tę okoliczność 4 znaczki pocztowe oraz znaczek w bloku. Wystawę udokumentują trzy datowniki okolicznościowe oraz emisje Mój ZNACZEK.
W załączniku Regulamin wystawy oraz potrzebne dokumenty do wypełnienia.
Serdecznie zapraszamy.

Henryk Monkos
Prezes ZG PZF
facebookDrukuj
Dołączone pliki:

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.