Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 219
· Najnowszy użytkownik: Iwona

free counters

stat4u

Aktualności

Relacja z wystawy "Aeromfila 2020" w Bukareszcie

Dodane przez Redakcja, Dnia: 29.07.2020, 20:26 ZG PZF Wystawy
Relacja z wystawy "Aeromfila 2020" w Bukareszcie
W dniach 23-25 kwietnia 2020 roku odbyła się w Bukareszcie, już po raz trzydziesty szósty, krajowa wystawa filatelistyczna o tematyce lotniczej AEROMFILA, zorganizowana przez Rumuński Związek Filatelistów i Komisję Aerofilatelistyki przy udziale Ministerstwa Transportu, Infrastruktury i Komunikacji, Rumuńskiej Poczty i przedsiębiorstwa Romfilatelia S.A. pod patronatem organizacji FISA i AIJP. Okazją było 100-lecie pierwszej transeuropejskiej linii lotniczej do przewozu pasażerów, towarów i poczty C.F.R.N.A. (Compagne Franco-Romaine de Navigation Aerienne), którą założył francuski pilot Pierre de Fleurieu 23 kwietnia 1920 r. Inną okazją była 50 rocznica pierwszej wystawy AEROMFILA z 23.04.1970 r i 50-lecie Komisji Aerofilatelistyki w Rumuńskim Związku Filatelistów.

Pomysłodawcą i spiritus movens wystawy był Alexandru Bartoc, wieloletni członek Komisji Aerofilatelistyki FIP, sędzia FIP i zdobywca złotych medali na wystawach FIP.

Wystawa w założeniu miała być wystawą konkursową z udziałem międzynarodowym, z międzynarodowym jury, w którym miał uczestniczyć niżej podpisany. Niestety pandemia pokrzyżowała plany organizatorów. Wystawa pozostała wystawą niekonkursową. Uczestnicy z zagranicy przesłali swoje eksponaty drogą elektroniczną, organizatorzy wydrukowali karty i wstawili je w ekrany. Miejscem wystawy było Muzeum Rumuńskich Rekordów w Bukareszcie https://museumofromanianrecords.com/, w którym możemy zobaczyć największą kolekcję znaczków rumuńskich, największą kolekcję korkociągów czy żelazek. Wystawa zamiast kilku dni trwała dużo dłużej, tak że na początku maja mogli ją zobaczyć również zwykli widzowie. Wystawiono 52 eksponaty z 9 krajów, w większości rumuńskie.

Polscy filateliści zaprezentowali cztery eksponaty:
- "Imprezy lotnicze w Polsce 1926 – 1939" Zbigniewa Gałusińskiego,
- "Wyżej-szybciej-dalej czyli bractwo potrójnej mewy" Andrzeja Jarzynkowskiego,
- "Komunikacja lotnicza na ziemiach polskich 1914-1939" Jacka Kosmali,
- "Formacje lotnicze Armii gen. Hallera i Francuskiej Misji Wojskowej w Polsce 1917-1923" Jacka Kosmali.
Poczta rumuńska wydała serię trzech znaczków poświęconych wystawie w dwóch wersjach wydawniczych oraz blok, a także cztery koperty całostki. Stosowano datownik FDC i trzy datowniki okolicznościowe. Organizatorzy wydali katalog w jęz. angielskim oraz dwa rodzaje medali okolicznościowych.
Polscy wystawcy otrzymali okolicznościowe dyplomy, medale, katalogi i koperty. Zostały one przesłane niżej podpisanemu dopiero po uruchomieniu połączenia lotniczego między Bukaresztem i Warszawą.

Jacek Kosmala
Komisarz krajowy
facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.