Wybierz język
  • język polski
  • język angielski
  • język hiszpański
  • język francuski
  • język niemiecki

Nawigacja

Nawigacja

Aktualnie online

· Gości online: 4

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 227
· Najnowszy użytkownik: susannaol3

free counters

stat4u

Aktualności

Mistrz stalorytu nie żyje... Czesław Słania urodził się 22 października 1921 r. w rodzinie górniczej w Czeladzi koło Będzina..

Dodane przez MaGiK, Dnia: 12.06.2005, 12:39

Król grawerów - Mistrz stalorytu

W wieku 84 lat zmarł w Krakowie Czesław Słania, absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, od 1956 r. mieszkający w Sztokholmie, sławny w świecie grawer banknotów i znaczków pocztowych.

Artysta został uhonorowany przez króla Szwecji Gustawa Adolfa V tytułem Nadwornego Grawera, a także tytułami "Król rylca" (nadanym przez królową Danii Małgorzatę II) i "Grawer XX wieku". Trafił do "Księgi rekordów Guinnessa" jako autor największej na świecie liczby rytów.

Akademię Krakowską Czesław Słania ukończył w 1951 r. Jego pracą dyplomową był ryt "Bitwy pod Grunwaldem" w formacie znaczka pocztowego. Po dyplomie rozpoczął współprace z warszawską Wytwórnią Papierów Wartościowych, gdzie, praktykując pod okiem Mariana Polaka, poznał techniki sztycharskie oraz sposoby produkcji banknotów i znaczków pocztowych. W 1956 roku opuścił Polskę na stałe i osiedlił się w Sztokholmie. Pierwsze zlecenia, jakie uzyskał na emigracji, dotyczyły reklam. Na zamówienie znaczka pocztowego czekał aż 4 lata, ale ta pierwsza realizacja przyniosła sukces: poczta szwedzka zatrudniła go na stałe, wkrótce przyszły nagrody, zamówienia z kolejnych krajów: Anglii, Belgii, Australii, Salwadoru, Grenlandii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Watykanu. Otrzymał także zlecenia od Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W wywiadzie sprzed kilku lat Czesław Słania wspominał, że równocześnie pracował nad wizerunkiem barana dla poczty Wysp Owczych i portretem księcia dla jednego z państw europejskich; ten pierwszy wykonywał z zachwytem wobec możliwości, jakich rytownikowi dostarcza model. W roku 2000 zaprojektował tysięczny znaczek. 1001 jego znaczek - "Zamek Książ" - wydała Poczta Polska.

Znaczki zaprojektowane przez Czesława Słanie zostały w sześciu konkursach uznane za najpiękniejsze na świecie, wygrały również 19 konkursów organizowanych w Szwecji. A przecież projektował nie tylko znaczki pocztowe. Na zamówienia państwowe wykonał (w postaci projektu lub grawerunku) banknoty dla 9 państw, nie licząc specjalnych, jak ręcznie wykonana dolarówka na urodziny Karoliny, księżniczki Monako.

Powstało parę klubów i stowarzyszeń fanów Czesława Słani. Najaktywniejszy działa w USA.

Artysta, jeden z utalentowanych i niewątpliwie najpracowitszych, jakich miał wiek XX, zmarł w Krakowie, mieście swojej młodości.

Tu również zostanie pochowany.

Opracował i przesłał;
Zbigniew Krawczyk
Nowy York, USA


facebookDrukuj

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.