O tramwajach w Koszalinie
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Grudzień 22 2011 23:47:07
100 lat temu (21.12.1911) w Koszalinie uruchomiono pierwszą linię tramwajową. Filateliści postanowili uroczyście uczcić to ważne w dziejach miasta wydarzenie. Do współpracy poproszono Pocztę Polską, Urząd Miasta i Archiwum Państwowe. Ważnym współorganizatorem było Koło Miłośników Komunikacji Miejskiej...
Treść rozszerzona
O TRAMWAJACH W KOSZALINIE
100 lat temu (21.12.1911) w Koszalinie uruchomiono pierwszą linię tramwajową. Filateliści postanowili uroczyście uczcić to ważne w dziejach miasta wydarzenie. Do współpracy poproszono Pocztę Polską, Urząd Miasta i Archiwum Państwowe. Ważnym współorganizatorem było Koło Miłośników Komunikacji Miejskiej w Koszalinie, któremu patronuje Okręg PZF. Rozmach przedsięwzięcia spowodował, że patronat nad obchodami objął prezydent Koszalina Piotr Jedliński a miejsce okolicznościowej wystawy wyznaczono w koszalińskim Archiwum.
Historia koszalińskich tramwajów jest bardzo ciekawa i burzliwa. Linie komunikacyjne wybudowano na Wystawę Rolno – Przemysłową, która odbyła się latem 1912 r. Warunkiem jej organizacji było zapewnienie odwiedzającym wystawę sprawną komunikację między dworcem kolejowym a terenami wystawowymi. Władze miasta postanowiły uruchomić w mieście linie tramwajowe, uchodzące za symbol postępu technicznego i nowoczesności. Sukces organizacyjny nowego rozwiązania komunikacyjnego sprawił, że niedługo później uruchomiono połączenie z nadmorskim kurortem w Mielnie i Unieściu. Połączenie to nazwano tramwajem plażowym. W samym Koszalinie rozwinięto komunikację tramwajową o kolejne trasy. Tramwaje po ulicach Koszalina jeździły 25 lat, później je zlikwidowano.
W historii koszalińskich tramwajów jest interesujący rozdział dotyczący poczty tramwajowej. Funkcjonowała ona między Urzędem Pocztowym Koszalin 2 (na dworcu kolejowym) a Mielnem. Opis działania tej poczty znalazł się w referacie wygłoszonym w 2004 roku na konferencji „Dziedzictwo Poczty Pomorza Środkowego”. Treść referatu opublikował w 2005 r. HBBF nr 173/174, s. 99 - 104. Na spotkaniu była okazja by o tym wspomnieć i podkreślić rolę poczty w różnorodnych działaniach na rzecz rozwoju miasta na przestrzeni wieków.
Spotkanie i wystawa były okazją do promocji książki pt. „Koszalińska komunikacja miejska i plażowa” pióra Bogdana Gołubickiego i Roberta Kasprowiaka. Publikacja o koszalińskich tramwajach znalazła swój edytorski wymiar.
Wystawa została otwarta w obecności wielu zacnych gości. Rolę gospodarza powierzono dyrektor Archiwum w Koszalinie Joannie Chojeckiej. W ekspozycyjnej Sali Archiwum gościliśmy prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego, dyrektorów koszalińskiej Poczty – Dorotę Mielcarek i Przemysława Kluczkowskiego, prezesa Koszalińskiego Okręgu PZF Andrzeja Skorka, radnych Urzędu Miasta, przedstawicieli instytucji rozwoju kultury w mieście oraz liczne grono kolekcjonerów. Autorzy książki o tramwajach opowiadali o kulisach napisanej publikacji. Można było nabyć książkę z dedykacją autorów. W czasie całego spotkania czynne było stoisko pocztowe obsługiwane przez Urząd Pocztowy Koszalin 1. Można było zaopatrzyć się na nim w pamiątki pocztowo filatelistyczne. Wystawę będzie można oglądać do końca miesiąca.
Pracowity rok 2011 koszalińscy kolekcjonerzy zamykają udaną inicjatywą. W historii Koszalina pojawiły się kolejne atrakcyjne pamiątki.
Andrzej Skorek