Lotnik z Koszalina
Dodane przez Andrzej Nowak dnia Luty 26 2012 22:08:11
W Koszalinie urodził się (17.05.1879 r.) Hans Grade. Uważa się go za prekursora poczty lotniczej. Początek XX wieku to czas rewolucyjnych przemian w technice i nauce. Do rozwoju lotnictwa znacząco przyczynił się koszalinianin H. Grade. Mieszkając w Koszalinie budował...
Treść rozszerzona
LOTNIK Z KOSZALINA
W Koszalinie urodził się (17.05.1879 r.) Hans Grade. Uważa się go za prekursora poczty lotniczej. Początek XX wieku to czas rewolucyjnych przemian w technice i nauce. Do rozwoju lotnictwa znacząco przyczynił się koszalinianin H. Grade. Mieszkając w Koszalinie budował pierwsze konstrukcje samolotów. Zajmował się też motoryzacją, konstruując motocykl. Jeździł nim po Koszalinie wzbudzał wielką sensację. Od 1909 r. zamieszkał pod Magdeburgiem w Borkheide. Właśnie tu zaczął budować samoloty sportowe. 18 lutego 1912 roku zorganizował pierwszy przewóz przesyłek w dziejach światowej poczty przy pomocy samolotu.
Koszalinianie są dumni z tego, że naszego miasta pochodzi tak znacząca postać. Upamiętniając to wydarzenie Koszaliński Okręg PZF doprowadził do wydania datownika okolicznościowego. Wydany został też znaczek personalizowany. Projektantem wydawnictw jest Julian Machniewski.
W siedzibie okręgu odbyliśmy warsztaty dyskusyjne poświęcone postaci Hansa Grade. Prelekcje wygłosili J. Machniewski i A. Skorek. Dyskusję wsparła zaimprowizowana wystawa walorów filatelistycznych poświęconych pionierowi poczty lotniczej.
Jesteśmy zadowoleni z naszej inicjatywy, bowiem Urząd Pocztowy Koszalin 9 przeżywa istne oblężenie kolekcjonerów tematyką lotniczą. Najwięcej listów do ostemplowania przysłali filateliści z Niemiec. Chcą oni mieć pamiątkę z tak ciekawego w dziejach światowej poczty wydarzenia.