Kolejna publikacja Jana Olchowika
Dodane przez Wojtek Nowinski dnia Grudzień 11 2014 22:54:50
Podczas zebrania Klubu Zainteresowań Filatelistycznych „Silesiana”, które odbyło się w Rudzie Śląskiej 9 października 2014 roku, Jan Olchowik zaprezentował zebranym swoje najnowsze opracowanie. Jest to publikacja zwarta zatytułowana "Korespondencja pocztowa okresu I wojny światowej w regionalnym zbiorze filatelistycznym".
Treść rozszerzona
Podczas zebrania Klubu Zainteresowań Filatelistycznych „Silesiana”, które odbyło się w Rudzie Śląskiej 9 października 2014 roku, Jan Olchowik zaprezentował zebranym swoje najnowsze opracowanie. Jest to publikacja zwarta zatytułowana "Korespondencja pocztowa okresu I wojny światowej w regionalnym zbiorze filatelistycznym" ("Korrespondenz aus dem 1.Weltkrieg in einem Regionalen Briefmarkenexponat"), wydana przez Zarząd Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej 2014.
W słowie wstępnym autor napisał m.in.: „Pragnę skrótowo spojrzeć na okres I wojny światowej głównie z perspektywy filatelistycznej. Materiał ten oparty jest na moim regionalnym zbiorze filatelistycznym, dotyczącym miejsca, w którym się urodziłem – RUDY (obecnie dzielnica miasta Ruda Śląska). [...] Dokumenty dotyczące tego tematu: listy, kartki pocztowe i pocztówki pozwalają nam przedstawić osoby i miejsca – zapisy świadków wydarzeń lat 1914-1918.”
Praca składa się z następujących rozdziałów:
- Korespondencja pocztowa okresu I wojny światowej w regionalnym zbiorze filatelistycznym
- Krótki zarys historii poligonu wojskowego w Łambinowicach
- Korespondencja cywilna nadana w urzędach pocztowych z danych miejscowości
- Korespondencja żołnierska
- Przesyłki prywatne i służbowe do Czerwonego Krzyża
- Streszczenie w języku niemieckim.
Praca jest bogato ilustrowana, wydana na papierze kredowym.

Jerzy Bielawski
Komisja Literatury ZG PZF