Konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego
Dodane przez Wojtek Nowinski dnia Styczeń 02 2015 17:51:18
W bieżącym roku przypada 760. rocznica nadania praw miejskich Oleśnicy. Aby upamiętnić tą rocznicę Klub Zainteresowań PZF "Olesnicoviana" przy wsparciu ZO PZF we Wrocławiu organizuje konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego skierowany do uczniów szkół podsatwowych i gimnazjów.
Treść rozszerzona
W bieżącym roku przypada 760. rocznica nadania praw miejskich Oleśnicy.
Oleśnica (niem. Oels) to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, położone na lewym brzegu rzeki Oleśnicy (dopływ Widawy). Pod względem geograficznym Oleśnica leży na Nizinie Śląskiej, na wysokości 152 m n.p.m., na Dolnym Śląsku. Nazwa miasta pochodzi od nazwy drzewa olchy (staropolskie Olszyna, Olsza), od której wywodziła się historyczna nazwa miasta Olesznica. Do grupy miejscowości na Śląsku, których nazwy wywodzą się od tego drzewa - "von olsza = Erle (alnus)" zalicza ją niemiecki językoznawca Heinrich Adamy. W swoim dziele o nazwach miejscowych na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu wymienia on nazwę miasta zanotowaną w dokumencie z 1189 roku "Olsznica", podając jej znaczenie "Stadt am Erlenbach" - "miasto nad olchowym potokiem" nawiązując do jednego z dopływów rzeki Warty - Oleśnicy.
W roku 1214 wymieniona jest w zlatynizowanej formie Oleznica w akcie lokacji na prawie średzkim z 22 lutego 1255 roku jako "Civitas nostra Olsnicz".


Aby upamiętnić tę rocznicę Klub Zainteresowań PZF "Olesnicoviana" przy wsparciu ZO PZF we Wrocławiu organizuje konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Zapraszamy do udziału młodzież szkolną oraz Młodzieżowe Koła Filatelistyczne. Dla laureatów pierwszych 3 miejsc w każdej grupie przewidziano ciekawe nagrody a dodatkowo najlepsze prace zostaną wydane w formie kartki beznominałowej.

Prezes KZ PZF "Olesnicoviana"
Adam Szuler