"Polskie militaria z okresu II wojny światowej"
Dodane przez Wojtek Nowinski dnia Lipiec 29 2015 22:49:39
Kolega Jerzy Tokar, członek honorowy PZF i Polskiej Akademii Filatelistyki, wydał książkę pt. „Polskie militaria z okresu II wojny światowej”. Książka ta przeznaczona jest nie tylko dla filatelistów, ale także dla wszystkich miłośników historii, zwłaszcza najnowszej.
Treść rozszerzona
Kolega Jerzy Tokar, członek honorowy PZF i Polskiej Akademii Filatelistyki wydał książkę pt. „Polskie militaria z okresu II wojny światowej”, składająca się z trzech części:
I. O internowaniu żołnierzy polskich na Węgrzech na przełomie lat 1939/1940
II. Drogi porozumiewania się z Krajem żołnierzy polskich na Zachodzie 1940-1947
III. Niemiecka cenzura korespondencji 1939-1945

Książka ta przeznaczona jest nie tylko dla filatelistów, ale także dla wszystkich miłośników historii, zwłaszcza najnowszej. Jej treść opiera się na oryginalnej, szczęśliwie zachowanej korespondencji rodzinnej z lat II wojny światowej, poczynając od internowania polskich wojskowych na Węgrzech jesienią 1939 r., aż do ich powrotu z Zachodu do Kraju po zakończeniu działań wojennych. Większość tych przesyłek (listów, kart pocztowych, widokówek itp.) pokazana jest na ponad 400 barwnych ilustracjach. Książka zawiera wiele ciekawych szczegółów mało lub w ogóle nieznanych, jak np. „Pośrednictwo osób trzecich w państwach neutralnych”, „Tajemnice skrytek pocztowych Lisboa Central, Caixa postal 506 i 512” czy też „Akcja rzeczywiście paczkowa”. Wszystkie przesyłki są też dokładnie opisane ze szczególnym uwzględnieniem znaków polecenia i znaków cenzury, co może być wykorzystane przy budowie eksponatów poświęconych tej tematyce. Prezentowane w książce przesyłki w większości przeszły przez cenzurę niemiecką. Dlatego niezbędne stało się też przedstawienie jej organizacji i sposobów oznaczania na przesyłkach, zwłaszcza iż różniła się ona diametralnie od cenzury w latach I wojny światowej. Problem ten nie został dotychczas opisany w polskiej literaturze.
Okładka twarda, barwna, stron 141. ISBN 978-83-62457-37-3.

Książka jest do nabycia w wydawnictwie Fischer Sp. z o.o. (https://efischer.pl).