Zamek w Pieskowej Skale na znaczku pocztowym
Dodane przez Wojtek Nowinski dnia Kwiecień 27 2017 20:52:06
Poczta Polska oraz Zarząd Główny PZF zapraszają wszystkich filatelistów w dniu 5 maja 2017 r. na uroczystą prezentację znaczka pocztowego z serii "Europa", która odbędzie się na zamku w Pieskowej Skale, położonym w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. To właśnie ten zamek reprezentuje Polskę w tegorocznej edycji serii "Europa".
Treść rozszerzona
5 maja br. Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek „Europa” o nominale 5 zł. Tematem tegorocznej emisji, przygotowanej przez europejskie administracje pocztowe (PostEurop), są zamki. Polskę na znaczku reprezentuje Zamek Piaskowa Skała położony w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego w woj. małopolskim.

Autor projektu Karol Tabaka na znaczku przedstawił zamek wznoszący się na cyplu skalnym, górującym nad malowniczą doliną Prądnika i otoczonym lasami Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek – w ramach tegorocznej emisji – ma być ambasadorem nie tylko polskiej historii i zabytków architektury, ale również ma zachęcać do turystycznych wycieczek w piękną polską Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Zamek Pieskowa Skała obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Początki budowli sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, który polecił wybudować tu strażnicę strzegącą traktu handlowego z Krakowa na Śląsk. Pod koniec wieku XIV Pieskowa Skała przeszła w ręce rodziny Szafrańców. Po zmiennych kolejach losu, na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej.

autor projektu znaczka: Karol Tabaka
liczba znaczków: 1
wartość: 5 zł
nakład: 225 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
arkusz sprzedażny: 9 znaczków
papier: fluorescencyjny
data wprowadzenia do obiegu: 5 maja 2017 r.
***

Uroczyste wprowadzenie znaczka do obiegu odbędzie się na terenie Zamku w Pieskowej Skale 5 maja br. o godz. 12:00. Na spotkaniu obecny będzie Karol Tabaka, autor projektu znaczka, który będzie podpisywał walory filatelistyczne swojego autorstwa. Zapraszamy wszystkich filatelistów na spotkanie na Zamku w Pieskowej Skale.

To i inne wydawnictwa Poczty Polskiej można nabyć w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: http://www.filatelistyka.poczta-polska.pl