Pamięć o polskich bohaterach spod Monte Cassino w Sławnie
Dodane przez Redakcja dnia Wrzesień 17 2018 20:31:43
Z inicjatywy Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym - Oddział Koszalin i Urzędu Miejskiego w Sławnie w dniu 11 września 2018 roku na cmentarzu komunalnym dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie Żołnierzom 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. W. Andersa.
Treść rozszerzona
Z inicjatywy Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym - Oddział Koszalin i Urzędu Miejskiego w Sławnie w dniu 11 września 2018 roku na cmentarzu komunalnym dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie Żołnierzom 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. W. Andersa. Na tablicy widnieją słowa:
"W hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Walczącym we Włoszech w latach 1943-1945, zwycięzcom w Bitwach o Monte Cassino, Ankonę , na linii Gotów, Apeninie Emiliańskim oraz Bolonię. Społeczeństwo Ziemi Sławieńskiej".

Aktu odsłonięcia tablicy dokonała córka generała, senator RP Anna Maria Anders - pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego. W uroczystości uczestniczył także burmistrz Sławna Krzysztof Frankenstein i zgromadzeni mieszkańcy miasta.

Ta uroczystość wpisała się w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Oczywiście nie zabrakło akcentu pocztowego. W Urzędzie Pocztowym Sławno 1 była dostępna z tej okazji kartka pocztowa i datownik okolicznościowy. Koszalińskich filatelistów reprezentowała delegacja z prezesem Koszalińskiego Okręgu PZF R. Munzerem na czele. Aktywność sławieńskiego środowiska pozwala przypuszczać, że ukażą się kolejne patriotyczne wydawnictwa pocztowe.

Informację przekazał:
Ryszard Munzer