Drugie spotkanie z cyklu "Moja Filatelistyka..."
W dniu 3 grudnia br. odbyło się w Koszalinie drugi spotkanie z cyklu "Moja Filatelistyka...". Tym razem motywem wiodącym była filatelistyka tematyczna. Ze względów epidemiologicznych spotkanie prowadzone było w trybie online. Należy przypomnieć, że organizatorami spotkania, podobnie jak pierwszego, było Koło Miejskie PZF w Koszalinie oraz Koło PZF im. Józefa Sudakiewicza przy Politechnice Koszalińskiej.
Spotkanie otworzył prezes Koła PZF przy Politechnice, Kol. Bogusław Polak, witając wszystkih zalogowanych uczestników. Pierwszym prelegentem był Kol. Leszek Bednarek, z tego samego koła, przedstawiając prezentację - Przemiany eksponatu klasy tematycznej "Skarby architektury w obecnych granicach Polski". Usłyszeliśmy jak zmieniał się i dlaczego, tytuł eksponatu, jego sposób opracowania oraz same karty wystawowe. Prowadzący prelekcję przypomniał nam obraz wielu znakomitych zabytków na znakach pocztowych, wymieniając w pierwszej kolejności te najbardziej znane jak zamek królewski w Warszawie, Wawel, gdański żuraw i inne. Wskazał również te mniej znane ale zasługujące na uwagę, jak pałac Poznańskich w Łodzi, zamek w Bolkowie, czy bazylikę w Wiślicy. Dowiedzieliśmy się, że zamek w Bolkowie to tzw. zamek z "dziobem", z szerszym wyjaśnieniem co to oznacza. Ostatni wymieniony obiekt był prezentowany na bardzo rzadkiej przesyłce pocztowej.
Ramy czasowe spotkania nie pozwoliły przedstawić filatelistycznie wszystkich zasługujących na uwagę obiektów architektonicznych prezentowanych w eksponacie.
Drugim prelegentem był prezes Koła Miejskiego PZF w Koszalinie, Kol. Tadeusz Galant, przedstawiając prelekcję "Boże Narodzenie - walory świąteczn". Tym razem zapoznaliśmy się z walorami z tego tematu, jakie można ewentualnie użyć przy opracowywaniu eksponatu bożonarodzeniowego. Na wstępie na dwóch slajdach Kol. Tadeusz przedstawił nam historię świąt Bożego Narodzenia i Trzech Króli. Kolejno zobaczyliśmy datowniki Christkindl, z pierwszym stemplem tego typu na przesyłce pocztowej. Wydawnictwa Poczty Polskiej z wybranymi znaczkami i kartami pocztowymi wydanymi z okazji świąt. Ciekawe było zaprezentowanie przesyłki poczty obozowej Oflagu VII A - Murnau z życzeniami świątecznymi do gen. Stanisława Taczaka oraz przesyłki poleconej z miejscowości Bethlehem. W tym przypadku elementem świątecznym była data 24.12.42 na stemplu z Murnau oraz nazwa miejscowości na stemplu oraz nalepce polecenia. Zobaczyliśmy ponadto ciekawe świąteczne całostki z Portugalii, przykłady V-maili oraz stronę korespondencyjną aerogramu.
Wszystkie zaprezentowane w dwóch prelekcjach slajdy należy uznać za bardzo interesujące. Dobrze wpisujące się w jeden z celi cyklu spotkań, przedstawienie różnorodności filatelistyki. Z niecierpliwością czekamy na zapowiedziane na marzec kolejne spotkanie.
Wawrzyniec Wierzejewski
Koło PZF im. Józefa Sudakiewicza
Dziękuję Kolegom Tadeuszowi Galantowi oraz Leszkowi Bednarkowi za udostępnienie zdjęć oraz skanów prezentowanych walorów.
Kol. Bogusław Polak rozpoczynający spotkanie tematyczne cyklu "Moja Filatelistyka..."
Kol. Leszek Bednarek omawiający zmiany na karcie wystawowej z przesyłką poleconą ofrankowaną znaczkiem z błędem "Niedziga" oraz znaczek z zamkiem w Bolkowie
Fragment karty wystawowej z arcyciekawą przesyłką pocztową na karcie z ilustracją wnętrza bazyliki w Wiślicy
Projekt znaku opłaty karty pocztowej nr 763 z 1980 roku
Kol. Tadeusz Galant omawiający stemple Christikindl, na ekranie widoczna przesyłka do śp. Kol. Jerzego Henke
Przesyłka pocztowa z pierwszym stemplem Christikindl nadana 26.XII.50
Kol. Tadeusz Galant prezentujący wybrane znaczki kolejnych emisji Boże Narodzenie, w dolnej części slajdu widoczna okładka zeszyciku znaczkowego ze znaczkiem o nominale 2,40 zł z roku 2011
Przesyłka pocztowa - do wykorzystania w eksponacie stempel i nalepka polecenia z nazwą miejscowości Bethlehem, ręczna adnotacja o konieczności dokonania dopłaty