III spotkanie z cyklu „Moja Filatelistyka…”

okreg koszalinskiZgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w dniu 3. marca 2021 roku odbyło się III. spotkanie z cyklu „Moja Filatelistyka…”. Motywem wiodącym tego spotkania była filatelistyka młodzieżowa. Niestety i tym razem mogliśmy to spotkanie przeprowadzić tylko w trybie wirtualnym.

Prelegentami w kolejności zabierania głosy byli: Kol. Stanisław Polańczyk z Koła PZF im. Józefa Sudakiewicza w Koszalinie oraz Kol. Jerzy Bibro z Koła Miejskiego PZF w Białogardzie. Pierwsza prelekcja to „Filatelistyka młodzieżowa w Koszalińskim Okręgu PZF – moje wspomnienia z lat 1963 – 1990”. Kolejna to „Z 30 – letniej działalności sekcji Filatelistycznej i Koła Młodzieżowego w MDK Białogard”.

W swojej prelekcji Kol. Stanisław (il. nr 1) przedstawił fakty ze swojej przynależności, jako młody filatelista, do Koła Młodzieżowego PZF, prowadzenie takiego koła w dwóch placówkach szkolnych oraz swojej działalności jako Przewodniczący Komisji Filatelistyki Młodzieżowej Koszalińskiego Okręgu PZF. Kol. Jerzy skupił się tylko na działalności jednego Koła Młodzieżowego PZF (wcześniej Sekcji Filatelistycznej) w Białogardzie, ale za to jak bogatej.

Obaj prelegenci mocno akcentowali uczestnictwo ich kół w wystawach różnego stopnia – il. nr 2 oraz w Ogólnopolskich Filatelistycznych Konkursach Młodzieżowych, zarówno na szczeblu okręgowym (półfinały),  jak i na szczeblu krajowym (finały ogólnopolskie). Młodzież z tych finałów wracała na tarczy, już sam udział w finale był zwycięstwem, a tym bardziej na wyróżnienia zasługiwali zwycięzcy w swoich grupach wiekowych – il. nr 3. Prezentowano również przykładowe karty eksponatów konkursowych, opracowywane w ich kołach – il. nr 4 i 5.

Ważne jest to, że zarówno jeden, jak i drugi z działaczy, wskazywali, że tamta filatelistyka młodzieżowa nie ograniczała się jedynie do pomieszczeń, w których odbywały się zajęcia kół, lecz członkowie kół brali udział w imprezach filatelistycznych poza swoim miastem. Kol. Stanisław wspominał m.in. wyjazd na spotkanie do filatelistów niemieckich w Neubrandenburgu – il. nr 6. Kol. Jerzy  mówił o zwiedzaniu ŚWF Poznań,93 oraz KWF Koszalin 94 „70 lat Korpusu Ochrony Pogranicza” przy okazji Palmaresu tej wystawy i odbioru wyróżnień – il. nr 7.

Na III spotkanie zalogowała się duża liczba osób, tych którzy byli młodzieżowymi członkami PZF w tamtym okresie i aktualnie też są członkami związku. Mamy nadzieję, że to były dla nich miłe chwile powrotu myślami do dawnych lat.

Wspomnień tamtych dni jest tak dużo, że podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu motywu Filatelistyki Młodzieżowej  na kolejnym spotkaniu w czerwcu.

Leszek Bednarek

 

 il 01

Il. nr 1. Kol. Stanisław Polańczyk omawia slajd, na którym widoczny jest budynek ZSEE, w którym działało koło PZF oraz poniżej jego pierwsza legitymacja z roku 1971.

 

 il 02  il 03

 Il. nr 2. Dyplomy MKF przy ZSEE za zdobycie medali na wystawach okręgowych
w Białogardzie (1978 r) oraz w Drawsku Pom. (1980 r).

 

il 04 

il 05 Il. nr 3. Dyplom  oraz informacja prasowa o zajęciu I miejsca w grupie starszej (szkoły ponadpodstawowe) w finale Ogólnopolskiego Konkursu Młodzieżowego, przez filatelistów  z MDK w Białogardzie w roku 1989  i 1992.

 
il 06 il 07

 Il. nr 4. Przykładowe kart eksponatu „Motoryzacja” MKF przy ZSEE – Koszalin.

 il 08  il 09

 Il. nr 5. Dwie karty eksponatu „Polska 1980 – 1989” (MKF z Białogardu) przedstawiające wybrane znaczki emisji z roku 1980 i 1984.

 il 10

Il. nr 6. Opiekunowie młodzieżowych kół  (śp. Kol. Czesław Łukowczyk z lewej oraz kol. Stanisław Polańczyk z prawej) na spotkaniu filatelistów w Neubrandenburgu.

 il 11

Il. nr 7. Kol. Jerzy Bibro (w środku) z młodymi filatelistami swojego koła podczas palmaresu KWF Koszalin 94 „70 lat Korpusu Ochrony Pogranicza”.

Drukuj E-mail