Pokaz w Bibliotece w Kępnie w rocznicę zatopienia ORP „Grom”

Okręg Śląsko-Dąbrowski

W tym roku obchodzimy 85 rocznicę bitwy o Narvik, w czasie której zatopiono polski niszczyciel ORP „GROM”.

Starcie pomiędzy siłami niemieckimi a alianckim korpusem ekspedycyjnym, trwające między 9 kwietnia a 8 czerwca 1940 r., w okolicach portu i miasta Narvik, nazywane jest bitwą o Narvik. Bitwa o Narvik w pojęciu polskich żołnierzy, którzy brali w niej czynny udział, była również walką o wolność naszej ojczyzny. W bitwie walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich, licząca około 4800 żołnierzy i oficerów. Uczestniczył też dywizjon kontrtorpedowców złożonych z niszczycieli ORP „Grom”, „Błyskawica” i „Burza”. Polskie okręty wykonywały szereg istotnych zadań, z których w ocenie dowódców wywiązywały się bardzo dobrze, swoją determinacją w walce stały się prawdziwym postrachem żołnierzy niemieckich.

4 maja 1940 r. ORP „Grom” kontynuował walkę we współdziałaniu z okrętami brytyjskimi. Około godziny 8.30 polski niszczyciel zakatowany został przez niemiecki bombowiec Heinkel He-111, który na okręt zrzucił sześć bomb. W ORP „Grom” trafiły dwie, jedna w okolicy śródokręcia na wysokości komina, druga w okolicy aparatów torpedowych. W wyniku uszkodzeń okręt przechylił się na prawą burtę, przełamał na pół tuż za kominem i w ciągu 2-3 minut zatonął. Zginęło 59 członków załogi, uratowano natomiast 154 osoby z załogi zatopionego okrętu. Wśród ofiar był dwudziestoletni marynarz pochodzący z Kępna Bronisław Peissert.

4 maja 2025 r. upływa 85 lat od tych dramatycznych wydarzeń, które dziś przypominają nam, co faktycznie znaczą słowa: bohaterstwo i patriotyzm.

2 maja 2025 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie, w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, otwarta została wystawa filatelistyczna Edwarda Stankowiaka pt. „Morskie opowieści dla bohaterskich marynarzy”. Na 13 ekranach i 117 kartach wystawowych pokazane zostały różnorodne statki i okręty na znaczkach polskich i zagranicznych. Ogromne zainteresowanie wśród gości wystawy wzbudziły znaczki pocztowe z żaglowcami i obrazami bitew morskich.  Wystawa filatelistyczna jak i jej morski temat zostały specjalnie wybrane dla uczczenia 85 rocznicy bohaterskiej śmierci 59 polskich marynarzy, którzy zatonęli wraz ze swym okrętem kontrtorpedowcem ORP „Grom”. Nie opuszczając swych stanowisk zginęli śmiercią bohaterów w dniu 4 maja 1940 roku w walce o wolność Ojczyzny.

 

Pokaz w Kępnie

Pokaz w Kępnie

Pokaz w Kępnie

Pokaz w Kępnie

Pokaz w Kępnie


Tags: pokazy-wernisaze

Drukuj E-mail