Nie żyje Henryk Połeć (1934-2021)
W dniu 20 marca 2021 roku na cmentarzu w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze pożegnaliśmy zmarłego 11 marca br., naszego Kolegę i Przyjaciela Henryka Połcia. Z Polskim Związkiem Filatelistów związany był od 1967 roku,najpierw jako członek Koła Miejskiego nr 51 w Wałbrzychu, a następnie Koła nr 1 w Świebodzicach.
Henryk Połeć urodził się 19 listopada 1934 roku w Klaudynie w powiecie pruszkowskim. W 1948 r. jego rodzina przeniosła się do Elbląga. Tam rozpoczyna swoją trwającą przez niemal całe życie przygodę ze sportem wyczynowym. Początkowo uprawiał, z sukcesami, łyżwiarstwo szybkie, później związał się zawodniczo z lekką atletyką. Specjalizował się w biegach długich, również i przełajowych, największe sukcesy odnosząc w biegu na 3 km z przeszkodami. Na przełomie lat 50. i 60. XX w. był członkiem kadry narodowej, kilkakrotnie zdobywając medale Mistrzostw Polski. W 1963 roku przybył do Wałbrzycha, gdzie związał się z sekcją lekkoatletyczną Górnika Wałbrzych. Oprócz czynnego uprawiania biegów pracował wówczas również jako trener kobiet w biegach średnich. Wkrótce został nominowany na trenera kadry narodowej: w latach 1974–1978 prowadził reprezentację Polski kobiet w biegach średnich a następnie, do 1992 roku, trenował kadrę lekkoatletyczną CRZZ. W 1980 roku otrzymał Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, zaś w 2012 r. złotą plakietkę Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Z filatelistyką związany był od 1967 roku, kiedy to wstąpił do Koła Miejskiego PZF Nr 51 w Wałbrzychu. Podczas swego pobytu na zawodach gromadził pamiątki filatelistyczne, szczególnie dotyczące sportu i igrzysk olimpijskich. Materiał ten sukcesywnie wzbogacał po zakończeniu kariery zawodniczej i trenerskiej. Pozwoliło mu to zbudować wysoko cenione przez jurorów eksponaty filatelistyczne związane z tematyką sportową, m.in. „Letnie Igrzyska Olimpijskie”, „Między Atenami a Rzymem – Letnie Igrzyska Olimpijskie do 1960 roku”, „Opowieść o lekkiej atletyce”, które eksponował, poczynając od 1997 r., na wystawach światowych (również na wystawach towarzyszących Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Pekinie 2008 i Londynie 2012), europejskich i krajowych. Brał też czynny udział w organizacji Krajowej Wystawy Filatelistycznej „Wałbrzych ‘95” i XVIII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej „Wałbrzych – Książ ‘99”.
W 2000 roku został członkiem Koła PZF Nr 1 w Świebodzicach. Czynnie uczestniczył w pracach niemal wszystkich Komitetów Organizacyjnych Wystaw Filatelistycznych i innych imprez, organizowanych przez świebodzickich i wałbrzyskich filatelistów w latach 2000 – 2020.
Był członkiem Klubu Zainteresowań PZF „Olimpijczyk” im. Fabiana Bury. Nawiązał też współpracę z kolekcjonerami pocztowych wydawnictw dotyczących problematyki olimpijskiej i lekkoatletycznej z innych krajów europejskich.
Za swą działalność związkową był wielokrotnie wyróżniany przez Zarząd Główny PZF oraz Zarząd Okręgu PZF w Wałbrzychu. Otrzymał m.in. brązową, srebrną i złotą Odznakę Honorową PZF oraz brązową, srebrną i złotą odznakę „Za Zasługi Dla Polskiej Filatelistyki”. Był członkiem zespołu nominowanego do statuetki „PRYMUS” za 2000 rok i członkiem zespołu, który tą statuetkę otrzymał za 2001 rok.
Był człowiekiem honoru i wielkim przyjacielem, który etos dawnego, romantycznego i pozbawionego zawiści sportu przenosił też na grunt naszej dziedziny zainteresowań – filatelistyki. Zawsze chętnie służył wszelką bezinteresowną pomocą.
W Zmarłym tracimy nie tylko zasłużonego działacza naszego Związku, ale przede wszystkim serdecznego Kolegę i Przyjaciela.
Henryku, Cześć Twojej Pamięci !
Zarząd Koła PZF Nr 1 w Świebodzicach
im. Pionierów Świebodzickiej Filatelistyki
Tags: promemoria