Mikołaj Kopernik w filatelistyce - pokaz filatelistyczny w Olsztynie
Rok 2023 na Warmii i Mazurach upływał pod znakiem dwóch rocznic: 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i 480. rocznicy jego śmierci. Koło numer 1 PZF w Olsztynie przygotowało z tych okazji pokaz filatelistyczny "Mikołaj Kopernik w filatelistyce". Celem pokazu było uświetnienie obu rocznic poprzez prezentacje walorów filatelistycznych związanych z najwybitniejszym Warmiakiem.
Genialny astronom przybył na Warmię w 1489 roku, po studiach w Krakowie i trzech uczelniach we Włoszech, gdzie studiował matematykę, filozofię, medycynę i prawo kanoniczne. Jako kanonik warmiński pracował przez 40 lat w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie i Fromborku. Pełnił wiele funkcji m.in. był administratorem dóbr kapituły, ustalał opłaty, pobierał daniny, partycypował w dystrybucji pieniędzy kapituły, był lekarzem, nadawał prawa osiedleńcze. Na Warmii 38 wsi ma tablice upamiętniające ich zasiedlenie przez Mikołaja Kopernika. Wydał rozprawę "Sposób bicia monety" w związku z chaosem jaki powodował fakt, że w obiegu było aż 17 rodzajów monet.
Pokaz filatelistyczny w październiku był wystawiony w holu Szkoły podstawowej nr 30 w Olsztynie przez dwa tygodnie, następnie w bibliotece Zespołu Szkół Ekonomiczno - Handlowych oraz III Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika. Dodatkowo młodzież wysłuchała informacji o prezentowanych znaczkach pocztowych, kartkach pocztowych i stemplach wydanych w ostatnich latach.
Pokaz filatelistyczny na 10 ekranach zawierał walory filatelistyczne ze zbiorów filatelistów Koła nr 1 w Olsztynie. M.in. kartki pocztowe wydane z okazji 500. rocznicy przybycia Mikołaj Kopernika na Warmię, 9 kart pocztowych wydanych w 1973 r. zaprojektowanych przez Wandę Tomaszewską oraz portrety Kopernika na znaczkach pocztowych na przestrzeni lat.
Autorem zdjęć jest Grażyna Banasiewicz-Burdal.
Tags: młodzież, pokazy-wernisaze