Podsumowanie wystawy Warszawa 2024

KWF Warszawa 2024 logo wystawyW dniach od 17 do 21 czerwca 2024 roku odbyła się Krajowa Wystawa Filatelistyczna „Warszawa 2024”, zorganizowana przez Zarząd Okręgu Warszawskiego PZF z okazji 100-lecia wprowadzenia złotego do obiegu oraz 100. rocznicy utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. Przedsięwzięcie to było wystawą specjalizowaną II stopnia o zasięgu krajowym, z możliwym udziałem zaproszonych wystawców z zagranicy. Wystawa miała miejsce w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

W pierwszym dniu tego filatelistycznego wydarzenia prezes Zarządu Okręgu Warszawskiego PZF Sławomir Chabros przywitał przybyłych gości oraz wystawców. Wśród gości byli obecni i zabrali głos: prezes Zarządu Głównego PZF Henryk Monkos, zastępca dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej i Filatelistyki Poczty Polskiej Mariusz DAWID oraz zastępca dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej Maksymilian Sokół-Potocki. Na koniec wystąpień padły wzajemne deklaracje, tak ze strony gospodarza o użyczaniu obiektu na potrzeby wystawowe, jak i organizatora przedsięwzięcia o przygotowaniu interesujących eksponatów na wystawę w przyszłym roku. 

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał prezes Zarządu Głównego PZF Henryk Monkos. Wystawcy przedstawili swoje prace w 24 eksponatach na 103 ekranach. Eksponaty zaprezentowano w pięciu klasach konkursowych: historii poczty, filatelistyki tradycyjnej, tematycznej i otwartej oraz eksponatów jednoekranowych.

Oceny prac wystawców dokonał Sąd Konkursowy Wystawy w składzie: przewodniczący Janusz Manterys oraz członkowie: Jerzy Lehman, Krzysztof Piwko, Sławomir Chabros, Ryszard Prange i Mieczysław Rożek.

Sąd Konkursowy, zgodnie z Regulaminem Wystawy przyznał następujące nagrody:

  • GRAND PRIX Wystawy – dla najlepszego eksponatu wystawianego w klasach konkursowych wraz z dyplomem w randze Medalu Dużego Złotego (95 pkt.) i nagrodą, za eksponat „Wydania lubelskie 1918-1919” Robertowi Puchale,
  • nagrodę specjalną w klasie Historia Poczty wraz z dyplomem w randze Medalu Dużego Złotego (91 pkt.) i nagrodą, za eksponat „Armia Polska we Francji 1917 – 1919 w dokumentacji pocztowej” Jackowi Kosmali,
  • w Klasie Tematycznej wraz z dyplomem w randze Medalu Dużego Złotego (91 pkt.) i nagrodą, za eksponat „Włókiennictwo. Jego istota i wpływ na życie człowieka” Wiesławowi Dobrowolskiemu,
  • w klasie Filatelistyki Otwartej wraz z dyplomem w randze Medalu Dużego Złotego (91 pkt.) i nagrodą, za eksponat „Koleje z węzła wrocławskiego” Arturowi Marsy.

Nagrody wręczono wystawcom podczas palmaresu w ostatnim dniu Wystawy. Oprócz tego każdy wystawca otrzymał katalog i palmares oraz medal okolicznościowy przedstawiający stylizację logo Wystawy.

Szczegółowy wykaz uzyskanych wyróżnień w klasach konkursowych Wystawy został podany w załączniku, który stanowi integralną część protokołu Sądu Konkursowego. Sąd Konkursowy podkreślił, że znaczącym uzupełnieniem Wystawy były eksponaty prezentowane w klasie pozakonkursowej.

Krajowa Wystawa Filatelistyczna „Warszawa 2024” wpisała się w tegoroczny kalendarz obchodów rocznic dwóch znaczących wydarzeń w budowie fundamentów odradzającego się państwa polskiego. Sto lat temu Rząd Władysława Grabskiego przeprowadził reformę skarbową i walutową oraz wprowadził złotego do obiegu. Zakończyło to okres szalejącej hiperinflacji i zapoczątkowało normalizację finansów publicznych, a tym samym przyczyniło się do rozwoju gospodarczego kraju. Także utworzenie Korpusu ochrony Granic pozwoliło zapanować nad narastającą falą przestępczości na wschodnim pograniczu i zneutralizować działania propagandy sowieckiej o tymczasowości granicy wschodniej, ustalonej traktatem ryskim.

Na wystawie także rozprowadzano dwa rodzaje kartek pocztowych beznominałowych i stempel okolicznościowy z wizerunkiem odznaki Korpusu Ochrony Pogranicza, a punkt pocztowy oferował datownik okolicznościowy ze stylizacją pierwszej złotówki z 1924 roku.

Dodatkowo integralnym wydarzeniem towarzyszącym Wystawie było spotkanie Zarządu Okręgu Warszawskiego z prezesami Kół. Spotkanie to wykorzystano m.in. do wręczenia odznaczeń dla wyróżniających się filatelistów Okręgu. Natomiast z przyczyn obiektywnych nie doszło do planowanej prelekcji nt. kryptoznaczka, jaką miała przeprowadzić przedstawicielka Poczty Polskiej.

Ryszard Cieślak

 

Fot. 1Otwarcie wystawy. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KWF „Warszawa 2024” wita przybyłych gości oraz współorganizatorów wystawy

 

Fot 2Zdobywca nagrody GRAND PRIX Wystawy odbiera gratulacje od prezesa Zarządu Głównego PZF i od przewodniczącego KWF „Warszawa 2024”


Drukuj E-mail