Zmarł Jiŕi Jan Král

Jiŕi Jan Král

Z wielkim smutkiem informujemy, że 14 kwietnia 2025 roku w Karwinie (Czechy) zmarł w wieku 86 lat wielki przyjaciel polskich filatelistów, prezes Klubu Kolekcjonerów Znaczka Polskiego w Czeskiej i Słowackiej Republice, Członek Honorowy Polskiego Związku Filatelistów — Jiŕi Jan Král.

Pogrzeb rozpocznie się we wtorek 22 kwietnia o godz. 13:00 w nowym Domu Pogrzebowym w Karviné-Ráji, ul. Borovského 872/58b, Czechy.

Jiŕi Jan Král – ur. 24.04.1939 roku w Ostrawie (Czechy). Zainteresowanie polskimi znaczkami odkrył w sobie dzięki koleżance mamy, która przynosiła mu koperty z listów z Polski.

W 1959 roku wstąpił do Związku Czechosłowackich Filatelistów (Svaz Československých Filatelistů / SČSF). Członek Zarządu Głównego (5 kadencji) i Prezydium (2 kadencje) Svazu Československých Filatelistů. Uhonorowany trzema stopniami odznaki „Za zasługi dla SČSF” oraz tytułem Członka Honorowego SČSF wraz z medalem. Długoletni prezes Klubu Filatelistů z Karwiny oraz Klubu Kolekcjonerów Znaczka Polskiego w Czeskiej i Słowackiej Republice. Członek zagraniczny Polskiej Akademii Filatelistyki od 1999 roku. Redaktor naczelny czasopisma „Syrena” ukazującego się w latach 1981-2021 (307 zeszytów). Wielki kolekcjoner czeskich i polskich znaczków pocztowych, badacz poczt Śląska Cieszyńskiego. Uczestnik wielu wystaw filatelistycznych.

Trzykrotny laureat Medalu „Za Zasługi dla Rozwoju Publikacji Filatelistycznych” (1984, 1998 i 2007), wyróżniony także Gratulacjami Kapituły Medalu za rok 2019 za systematyczne prowadzenie badań z zakresu polskich znaków pocztowych i historii poczty oraz redagowanie i wydawanie czasopisma „SYRENA”. Za promocję polskiego znaczka w Republice Czeskiej wyróżniony: Złotą Odznaką Honorową PZF (1995), tytułem „Zasłużony dla Okręgu Śląsko-Dąbrowskiego PZF” (2011), złotą odznaką „Za Zasługi dla Polskiej Filatelistyki” (2012) podczas Gali Statuetki „Prymus” w Kargowej oraz statuetką „PRYMUS WZÓR” (2014) nadaną przez Polską Kapitułę Filatelistyczną. W 2021 roku XXII Walny Zjazd Delegatów PZF w Warszawie uhonorował Go godnością Członka Honorowego PZF.

 

Jiŕi Jan Král

Dekoracja złotą odznaką „Za Zasługi dla Polskiej Filatelistyki” 

 

Tak wspominał współpracę z polskimi filatelistami: (pisownia oryginalna)


Moje kontakty z polskými filatelistami.

Za niemal 50 lat co jestem prezesem Klubu Polskiego znaczka z kolegami z Polski były moje kontakty z nimi bez problemów. Na odwrót jak robił nam problemy nasz Związek, to oni nas zawsze potrzymali.

Pierwsze numery Syrenki drukowano nam w Pradze. Przyszykowany nr musiał iść na kontrolę organów partii i jak oni dali „błogosławieństwo“ to dopiero nam go w Pradze wydrukowali. Pamiętam jak napisaliśmy artykuł o pierwszym bloczku Polskim, to musieliśmy udowodnić, dla czego prawie o tym bloczku nr 1 Polski piszemy. Ale takim problemom szło zabronić, nie pisząc o nich. W naszym ZG był szef jednego z oddziałów partii. Dało się z nim dogadać. Było trzeba do przodu mu wyjaśnić co i jak a w końcu opublikowaliśmy i znaczki SOLIDARNOŚCI. Po r. 1989 skączyła się kierownicza rola partii a pisać było można o wszystkim! Problemy ale robił nasz związek. Wtedy Klub polskiego znaczka miał ponad 500 członków. Prezes Klubu Teritorialnej Filatelii (do niego nasz Klub pol. znaczka należał) myślał, że na nas zarobią, to chciał i po członkach naszego Klubu stawkę jak za członka SČSF. Znaczyło to, że naszi członkowie by płacili praktycznie dwie stawki. Wtedy zorganizowaliśmy głosowanie (na piśmie) czy się naszi członkowie zgadzają, czy nie. Prawie wszyscy to odmówili. No prezes Teritorialnej filatelii nam posłał pismo, że jesteśmy skreśleni jako Klub z SČSF i dalej nam SČSF nie będzie drukować Syrenki. Byłem krótko po tym na zebraniu PZF i powiedziałem o tym kolegom z Polski. Poszczególni koledzy, prezesi Wojewódzkich PZF wystąpili jeden za drugim z propozycją wydrukowania 1-4 nr Syrenki. To druk Syrenki załatwiony. Pierwsze dwa nr drukowali koledzy w Bielsku-Białej (prezes kolega Halama). Dalej Katovice, Rybnik, Opole itd.

Kiedy to tak było ponad rok, otrzymaliśmy list od ing. Ondráška, że nasze skreślenie z SČSF jest nie ważne. Usprawiedliwienie przyszło i od nowego Prezesa SČSF ing. Karáska. Na naszej imprezie nas odwiedził i następny prezes SČF ing. Lumir BRENDL i usprawiedliwił się za to, co zrobił ing.Ondrášek.

Wszystkim podziękowaliśmy, ale stanowczo powiedzieliśmy, że po naszym SČF już do przyszłości nic nie chcemy! W końcu ponad 90 nr Syrenki nam drukowali koledzy z Łazisk Górnych (Emil Karzełek i Bernard Miczka), potem koledzy z Krakowa i w końcu z Jastrzębia.

Dzisiaj sobie sami dajemy rady i nasze Syrenki posyłamy po internecie nawet kolegom w Polsce, do Biblioteki ZG PZF, do Niemiec, do Szwajcarii i do Australii.

Spółpracujemy z czołowymi filatelistami Polski, Niemiec, Australii i Szwajcarii. Dużo ich już odeszło do nieba filatelistycznego: Koledzy St. Żółkiewski, Mgr. Jan Malik, Mgr. Jan Ryblewski, ing. Emil Karzełek, ing. Mgr. Karol Micza, Józef Szydło, Alojzy Waler, Adolf Halama, Prof. Dr. Jan Heffner, Bogdan Balcerowicz, Kazik Wenglorz, inż. Jerzy Jurzykowski, Marian Broniec, Dr. inż. Jan Włodzimierz Barczyk, Mgr. Zbigniew Bochenek, Prof. Jerzy Bartke, Piotr Bonisławski, Jan Dubr, Kurt Kwiczalla, Andrzej Kopczyński, Jerzy Michalec, Józef Lehmann, Alfred Nawrot, Andrzej Fischer i cały szereg innych, którzy z nami współpracowali z zaprzyjaźnionych Okręgów PZF.

Najwięcej współpracowaliśmy z kolegami z Katovic,  Bielska, Krakowa,  Rybnika, Łazisk Górnych, Opola, Malborka. Wielka pomoc była i jest od Prezesa PZF kolegi inż. Mgr. Henryka Monkosa.

Spotykaliśmy się przy wystawach filatelistycznych w Polsce i u nas. Były wykłady o polskich i czechosłowackich znaczkach. Koledzy z Polski  mieli svoje zbiory na wystawach u nas a od nas v Polsce.

Do kiedy mi to zdrowie pozwoliło, byłem na spotkaniach Polskiej Akademii Filatelii w Ciechocinku. Prawidłowo chodziliśmy z naszego Klubu na  PRYMUSY.  W zeszłym roku  po 4-ty raz otrzymałem medal za zasługi o rozwój Filatelistycznych publikacji. Ten sam medal otrzymała nasza Syrenka. Syrenka otrzymała i złotą odznakę PZF. W 2003 r. otrzymałem Prymusa za publikacje.

 

W 2014 r. otrzymałem Prymusa - WZÓR.

Jiŕi Jan Král w Pszczynie

Laureaci Gali Prymusa w Pszczynie

 

Odznaczenie PRYMUS-WZÓR otrzymał od nas i kolega ing. Lumír BRENDL. Prymusa za wystawiennictwo uzyskał z naszego Klubu i kolega ing. Ladislav Ondruška.

Założycielem naszego Klubu v Kutnej HOŘE był i kolega Fabian Bura, który był w tym czasie na Polskiej ambasadzie w Pradze.

Ostatnio nas dużo popierają koledzy Janusz Berbeka, Zdzisław Mąka, Marcin Wysocki, Stanisław Fołta, Jerzy Zimnicki. Bardzo cenna jest nasza współpraca z kolegami Stefanem Petriukem i Adamem Kiełbasą-Schoeni.

Na początku nam dużo pomagał kolega Tadeusz Wincewicz, dobra współpraca była i z byłym prezesen PZF H. Białkem, dla niego miałem zawsze dobry dowcip na policjantów.

No i jest jeszcze dużo kolegów co z nami współpracują do dzisiaj. Wszystkim za to należy nasza wdzięczność i podziękowanie! Bez tej współpracy by Syrenka skączyła na nr 36!!!


Żegnaj Drogi Przyjacielu, RIP

Pohřeb bude v úterý 22.4 ve 13.00 hod. V nové obřadní síní Karviná - Ráj. Borovského 872/58b, 734 01 Karviná - Ráj, Česko

GPS: 49.8532575N, 18.5726486E

Jiŕi Jan Král - nekrolog

Tags: pro-memoria

Drukuj E-mail