Filatelista nr 6/2021

Filatelista 6/2021 okładka

Śledząc życie i twórczość Cze­sława Słani, jesteśmy w momencie, w którym, po odbyciu obowiązko­wej służby wojskowej, dwudziesto­kilkuletni chłopak zdecydował się na podjęcie dalszej nauki na uczel­ni artystycznej – Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie. Równolegle pracował. Na okładce prezentujemy wykonaną przez niego mie­dziorytniczą odbitkę (w kolorze fioletowym) dołączoną do podania o pracę w PWPW z 1950 roku. Jest to pra­ca wzorowana na druku pokazowym jednej z zagra­nicznych firm zajmujących się drukiem papierów war­tościowych z zabezpieczeniami.

Ów niebieski oryginał, z ozdobną bordiurą prezentowany jest po prawej stro­nie. Ciekawostką jest to, że młody i niedoświadczony jeszcze Słania odwzorował obraz ze wszelkimi deta­lami tak, jak go widział. Nie wziął pod uwagę, że po odbiciu sztychu stanie się on obrazem widzianym jak w odbiciu lustrzanym. Tego typu doświadczenia były dla przyszłego Artysty bardzo cenne. Przykładał on bowiem wielką wagę do samokształcenia i pracy nad techniką rytu – nie na pokaz, lecz dla własnego rozwo­ju i doskonalenia umiejętności. Nie wybiegajmy jednak zanadto w przyszłość. Dodam jeszcze, że do pracy w PWPW na stanowisku rytownika został przyjęty.

I jeszcze słowo o sprawach związkowych. W tym roku kończy się, przedłużona z powodu pandemii, ka­dencja 2016-2020/2021. W Kołach i Okręgach będą miały wkrótce miejsce wybory. Mam nadzieję, że obę­dzie się bez pandemicznych niespodzianek i proces wyboru władz poszczególnych szczebli przebiegnie bez zakłóceń. Walny Zjazd Delegatów planowany jest na jesień. O jego decyzjach powiadomimy na łamach pisma.

Na koniec podziękowanie dla Stowarzyszenia Filo­kartystów za cykl Widoki dawnej Warszawy, z którym żegnamy się tym numerze. Mam nadzieję, że prezen­tacja dwudziestu pięciu placów stolicy zachęciła Pań­stwa do spacerów i poznawania zakątków oraz historii tego, a także innych miast.

Życzę Państwu miłej lektury.

Agnieszka Magiera
Redaktor naczelna

 

Zawartość "Filatelisty" numer 6/2021(1184):

Zygmunt K. Jagodziński Czesław Słania - cz. 2
Elżbieta i Andrzej Szostakowie Barbados – cz. 1
Maciej Nietrzebka,
Zbigniew Włodarczyk
Widoki dawnej Warszawy. Plac Pięciu Rogów
Marian Wawrzynkowski „Kroplówki” sprzętowo-materiałowe, czyli w arktycznej służbie konwojowej Aliantów – cz. 2
Krzysztof Trawiński Z tych nasion wyrosną drzewa
Andrzej Kłosiński Funkcjonowanie poczty lotniczej w Polsce w 1971 roku
Lesław Schmutz Rzecz o dwóch znaczkach wydania krakowskiego ze stycznia 1919 roku
Janusz Berbeka,
Marcin Wysocki
Typologia fałszerstw polskich znaczków, całostek i całości pocztowych - próba systematyzacji oraz aspekty prawne - cz. 4
Adrian Junga Składnice pocztowe na Śląsku Cieszyńskim – cz. 4
Stefan Petriuk Skalmierzyce, Nowe Skalmierzyce, Szczypiorno – małe miejscowości o dużym znaczeniu dla historii poczty – cz. 2
Marek Pis  
Zygmunt Janik Rozterki związane z zakupami
  O przenosinach Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Elżbieta Szostak Nowości zagraniczne
Marek Jedziniak Nowości polskie
Krzysztof Drąg Poziomówka z motylem
  Prace dzieci z Koła Filatelistycznego „Klaserek Ali”
   

Tags: czasopisma

Drukuj E-mail