Filatelista nr 8/2021

filatelista 2021 08 okladka miniW sierpniowym numerze, podążając szlakiem Czesława Słani, skupiliśmy się na temacie Bitwy pod Grunwaldem. Wszak to i bitwa ważna, i jej rocznica doniosła bo już 611. Nieprzerwanie od 23 lat w lipcu organizowane były na grunwaldzkim polu inscenizacje walk odgrywane przez grupy rekonstrukcyjne z całej Europy. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, wszystkie uroczystości z powodu pandemii zostały odwołane. Odbył się jedynie uroczysty apel. Może przyszły rok okaże się bardziej łaskawy i to fascynujące widowisko będzie mogło zostać ponownie zaprezentowane szerokiej publiczności.

Wracając do Czesława Słani – po wyrytowaniu omawianej w  poprzednim numerze winietki, twórca czuł pewien niedosyt. Zarówno z  powodu braku jej emisji w formie znaczka, jak i że niewielki rozmiar nie pozwalał na oddanie w pełni dynamiki i właściwej temperatury dzieła. Wyzwaniem dla artysty stało się przełożenie pociągnięć pędzla i bogactwa barw, którym posługiwał się mistrz Matejko na kreskę rylca i jeden kolor. Postanowił więc podjąć temat jeszcze raz. Uznał, że tym razem będzie jeszcze trudniej, choć raz już to zrobił, bowiem format, jaki zaplanował na nowe dzieło, był znacznie większy od pierwotnego. Warto podkreślić, że w  tym formacie takie dzieło nigdy wcześniej nie powstało – dlatego dla Słani było to niemal sportowym wyzwaniem. Taki wyznaczył sobie cel. Czy go osiągnął? O tym przeczytacie Państwo w  kolejnej części cyklu prezentującego życie i twórczość wielkiego polskiego rytownika. A w kolejnym numerze przeniesiemy się już w zupełnie inną rzeczywistość…

W bieżącym Filateliście mamy także gratkę dla miłośników wydania krakowskiego. Jest nią bardzo obszerna publikacja przygotowana przez eksperta PZF p. Lesława Schmutza. Dotyczy ona przedruków wykonanych I formą typograficzną. Jest to materiał bogato ilustrowany, pokazują-cy sposób pomiaru nadruków i usterki poszczególnych jego elementów. Jest to przewodnik dla każdego, kto chciałby zmierzyć się z badaniem tego wydania.

Pod koniec lipca, dzięki staraniom Zarządu Głównego PZF, do obrotu wprowadzony został kolejny tegoroczny nowodruk. Początkowo jego tematem miał być Zlot Żaglowców w Szczecinie, jednak z uwagi na odwołanie imprezy zarówno znaczek, jak i nowodruk o tym temacie nie ukazały się. Na to miejsce Poczta Polska zaproponowała 3 znaczkową emisję pt. Polskie Transatlantyki. I właśnie jeden z nich – s/s Polonia zaprezentowany został na nowodruku Polskiego Związku Filatelistów. Walory są już do odbioru w Okręgach i  Kołach na terenie całego kraju.

Życzę państwu udanego wakacyjnego wypoczynku i miłej lektury.

Agnieszka Magiera
Redaktor naczelna

 

Zawartość "Filatelisty" numer 8/2021(1186):

Elżbieta i Andrzej Szostakowie Polskie statki w Antarktyce - cz. 1
Marian Wawrzynkowski „Kroplówki” sprzętowo-materiałowe, czyli w arktycznej służbie konwojowej Aliantów - cz. 4
  Nezwykłe zbiory ks. prof. Chrostowskiego
Krzysztof Trawiński Biała dama
Bernard Jesionowski Malborska przesyłka lotnicza z 1912 roku - walor wart poznania
Andrzej Kłosiński Recenzja książki Jerzego W. Kupca-Węglińskiego "The History of Airmail in Poland and Its Contribution to Airmail Services of Europe (1914-1939)
Janusz Bator Poczta w austriackim Przemyślu w XVIII w. - list, który wrócił do Przemyśla po 230 latach
Zygmunt K. Jagodziński Słania - cz. 4
Lesław Schmutz Wydanie krakowskie z 1919 roku, znaczki przedrukowane I formą typograficzną - praktyka badawcza
Bogusław Brzozowski Z klasera kolekcjonera - pierwszy polski znaczek - pozycja 7 i 11 w arkuszu
  Laureaci medalu PZF
Zygmunt Janik Symbioza filatelistyki z pocztą - cz. 1
Andrzej Laskowski  Nowości zagraniczne
Marek Jedziniak Nowości polskie
Krzysztof Drąg Poziomówka sportowa
  Odszedł Krystian Szejka
   

Tags: czasopisma

Drukuj E-mail