Filatelista nr 9/2021

filatelista 2021 09 okladka miniWyjazd, piknikowy nastrój, radośni ludzie zadowoleni z możliwości odbycia tak ekscytującej, jak na tamte czasy, podróży. Taki obraz malował się w porcie przed wypłynięciem w rejs do Sztokholmu statku Mazowsze. Nie wszyscy jednak byli radośni. Był wśród nich jeden, który miał inny plan na ten rejs, w którego głowie kłębiło się mnóstwo myśli, wątpliwości, a serce zalewała udręka. Pozostanie w Szwecji niosło ze sobą ryzyko i wiele niewiadomych. Wiązało się to z brakiem możliwości powrotu do kraju, koniecznością pozostawienia bliskich i niepewną przyszłością. Powrót do kraju to jednak obawa o własne życie. I stało się.

Stanął na obcej ziemi z dylematem w sercu - wracać czy pozostać. Z dzisiejszej perspektywy wiemy, że podjęta decyzja była słuszną. Wtedy jednak była dramatem zdesperowanego człowieka – Czesława Słani. Okazało się, że na wspomnianym rejsie był ktoś jeszcze, kto nie powrócił na pokład wycieczkowca. Był to zaczątek wielkiej przyjaźni. Więcej dowiecie się Państwo z kolejnej części poświęconej życiu i twórczości Czesława Słani.

Numer wrześniowy przybliża nas do XXII Walnego Zjazdu Delegatów PZF. Odroczony o rok z powodu pandemii planowany jest na początek października. Odbędzie się w Warszawie.  W czasie trzydniowych obrad między innymi omówiona będzie kończąca się kadencja oraz dokonany zostanie wybór władz na kolejne 4 lata. O szczegółach powiadomimy Państwa w kolejnych numerach pisma. Z okazji Zjazdu w dniu 30.09 do obiegu pocztowego wejdzie walor zjazdowy w formie 12 znaczkowego arkusika z 4 przywieszkami w wersji ząbkowanej oraz nieząbkowanej, podobnie jak to miało miejsce w Iławie w 2016 roku. Dystrybucja waloru nieząbkowanego odbędzie się poprzez Okręgi i Koła Związku.

Przypominam także o konkursie plastycznym „Bądź jak Czesław Słania”. Aby wziąć udział, należy w formie znaczka pocztowego przedstawić najpiękniejsze miejsce odwiedzone podczas wakacji i przesłać do redakcji w terminie do 30 września.

Zachęcam Państwa do udziału w konkursie i życzę miłej lektury.

Redaktor naczelna
Agnieszka Magiera

 

Zawartość "Filatelisty" numer 9/2021(1187):

Zygmunt K. Jagodziński Słania - cz. 5
Elżbieta i Andrzej Szostakowie Henryk Arctowski 1871-1958
Marian Wawrzynkowski Hel - morska reduta
Krzysztof Trawiński Judaszowe drzewo
Jan Swadźba Piętra życia
Andrzej Kłosiński Funkcjonowanie poczty lotniczej w Polsce w roku 1972 - cz. 1
Lesław Schmutz Próbne odbitki nadruków niedoszłych do realizacji znaczków majacych być kontynuacją przedrukowego wydania krakowskiego ze stycznia 1919 r.
Jerzy Walocha Wydanie obiegowe z 1962 roku "Stere miasta nad Wisłą" - Fi. 2685-2687
Ludwik K. Malendowicz Jedna z najrzadszych klasycznych odwrotek świata - Meksyk, 1921 rok, odwrotka znaczka "100. rocznica rewolucji 1821 r.:
Bernard Jesionowski, Jerzy Zimnicki Poczta Samochodowa Gdańsk - Malbork i Gdańsk - Elbląg z czasów Wolnego Miasta Gdańska - cz. 1
Zygmunt Janik Symbioza filatelistyki z pocztą - cz. 2
Zygmunt Janik Niepomyślne lata
  Komunikaty
Marian Wawrzynkowski O kolegiacie nieco szerzej
  Odszedł Bohdan Subocz
Elżbieta Szostak Nowości zagraniczne
Marek Jedziniak Nowości polskie
Krzysztof Drąg Szyfrogram - Nasze sprawy
Koło Młodzieżowe przy Bibliotece i Ośrodku Kultury Gminy Mirzec Rebus
   

Tags: czasopisma

Drukuj E-mail