Filatelista 12/2021

filatelista 2021 12 okladkaJak każdego roku w grudniu, w okresie świątecznym nachodzi nas refleksja: jak ten czas leci. Dopiero był styczeń a już koniec roku. Co przyniósł nam zatem rok 2021 i co przykuwało naszą uwagę? Na początku, a właściwie już na przełomie roku 2019/2020 dużo emocji wzbudził pomysł Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przeniesienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia do Lubina. Inicjatywa ta spotkała się z silnym oporem ze strony Zarządu Głównego PZF i rzeszy filatelistów. Wysłanych zostało wiele pism z prośbą o zaprzestanie działań prowadzących do zmiany siedziby Muzeum. Jak do tej pory udało się zatrzymać przeprowadzkę. Liczymy, że Muzeum utrzyma się w uroczym Wrocławiu.

Już miesiąc później, 1 lute­go 2021 roku w wyniku decyzji Poczty Polskiej doszło do rezygnacji z opłacania znaczkami pocztowymi przesyłek rejestrowanych w obrocie krajowym i zagranicznym. Tu także emocje sięgnęły zenitu. Niestety decyzja pozostała nieodwołalna i od tego momentu na listach poleconych zamiast pięknych znaczków oglądamy kod kreskowy. Na szczęście pozostały wydania okolicznościowe, które są doceniane nie tylko w kraju, ale także za granicą. Dowodem na to jest coroczny konkurs „EUROPA”, w którym polski znaczek „Zwierzęta zagrożone wyginięciem” przedstawiający rysia zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając wielu renomowanych emitentów znaczków pocztowych.

26 kwietnia 2021 roku otwarta została dla szerokiej publiczności Specjalistyczna Wirtualna Wystawa Filatelistyczna „Poznań 2021”. To pierwsza konkursowa wystawa filatelistyczna w Polsce całkowicie zrealizowana i przeprowadzona w Internecie.

W związku z pandemicznymi obostrzeniami rozkwitły spotkania wirtualne. Te najbardziej popularne, organizowane regularnie przez klub zainteresowań Tematyk, cieszą się każdego miesiąca niesłabnącym zainteresowaniem. Filatelistów skupiały także wykłady Polskiej Akademii Filatelistyki organizowane przez i-KF oraz Okręgu Koszalińskiego. W tym przypadku nowoczesne technologie okazały się pomocne i pozwoliły utrzymać kontakt między filatelistami.

Rok 2021 był także rokiem wyborczym. Na wszystkich szczeblach Związku dokonano wyboru władz na kadencję 2021-2025. O odbytym w październiku XXII Walnym Zjeździe Delegatów i jego decyzjach pisaliśmy szeroko w listopadowym numerze pisma.  

Wielkim wydarzeniem roku 2021 były także obchody 100. rocznicy urodzin Czesława Słani. Dzięki uprzejmości biografa Cz. Słani, pana Zygmunta K. Jagodzińskiego, mogliśmy przedstawić sylwetkę polskiego rytownika w sposób wyjątkowy. Wspólnie opowiedzieliśmy historię jego życia, dotknęliśmy aspektów mało znanych szerszej publiczności oraz, mam nadzieję, pokazaliśmy go jako wielkiego człowieka. Nie tylko „Filatelista” świętował jubileusz. Specjalne pokazy odbyły się we wspomnianym Muzeum Poczty i Telekomunikacji, w krakowskiej ASP, w rodzinnym mieście Czeladzi oraz wielu innych miejscach w Polsce oraz w Szwecji. Ponadto z inicjatywy Stowarzyszenia Kolekcjonerów z Wrocławia jedna z alej Parku im. J. Słowackiego przylegającego do Muzeum Poczty zyskała zaszczytne imię Czesława Słani.

To tylko te najważniejsze wydarzenia mijającego już roku 2021. Każdy z nas ma z pewnością także swoje indywidualne wspomnienia i doświadczenia. Co przyniesie kolejny rok? Zobaczymy już niebawem.

Tymczasem życzę Państwu zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w nowym 2022 roku.

Agnieszka Magiera
Redaktor naczelna


Zawartość "Filatelisty" numer 12/2021(1190):

Elżbieta i Andrzej Szostakowie Polarne rarytasy
Marian Wawrzynkowski Wojenna "mamusia" i listy do niej od "synów" marynarzy (I)
Justyna Jeleniewska-Janusz, Valeryia Kazlouskaya Niezrealizowane projekty emisji znaczków: "XI Zimowe Igrzyska Olimijskie w Sapporo" z 1972 r.
Józef Kopeć "De gustibus non est disputandum" czyli eksplikacje do wydania obiegowego Boże Narodzenie z 2020 roku
Lesław Schmutz Fałszerstwa znaczków wydania przedrukowego z 12 lutego 1945 roku (Wyzwolenie dziesięciu miast
Lesław Schmutz Rzadko spotykane całościowe oznaczenia sygnatur nakładowych niedoszłego do obiegu znaczka Fi. nr V z wydania "Goznak" z 13 września 1944 roku
Stanisław Walisch Próba usystematyzowania błędów moletowania znaczka o nominale 1,55 zł (Olsztyn) z 1954 roku
Zygmunt Janik Kolekcjonerskie białe plamy
Roman Wikieł Z kart historii Poczty: UP Człopa
Sławomir Chabros Formowanie Legionów w zaborze rosyjskim i późniejsze działania wojsk polskich 1914-1916
Andrzej Kłosiński Polski Urząd Pocztowy w Ihumeniu - nowe odkrycie
Ryszard Kuśmiderski Jubileuszowa wystawa filatelistyczna twórczości Czesława Słani w Lublinie
Jerzy Bielawski Słownik postaci - uzupełnienie (recenzja)
Mirosław Miętus Cyfrowa Biblioteka Literatury Filatelistycznej na stronie i-KF
  Ogólnopolski konkurs plastyczny "Bądź jak Czesław Słania"
  Odszedł Antoni Karwacki
Andrzej Laskowski, Elżbieta Szostak Nowości zagraniczne
Marek Jedziniak Nowości polskie
Krzysztof Drąg Kolędowanie. Logogryf
   

Tags: czasopisma

Drukuj E-mail