Aktualności

Nowe publikacje monograficzne

Jacek Kubczyk - okładka

Edward Kubica - okładka

Ukazały się dwie bardzo cenne monografie dotyczące korespondencji jeńców wojennych z oflagów Murnau i Hadamar.

Jacek Kubczyk, Oflag VII A Murnau. Korespondencja polskich jeńców 1939–1945 r., Częstochowa 2024, format A4, 130 stron (zainteresowani mogą się skontaktować z autorem pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Edward Kubica, Obóz jeniecki Oflag XII A Hadamar — 16.11.1939–27.05.1942, Częstochowa 2024, format A4, 50 stron.


Poniżej recenzja pracy Jacka Kubczyka autorstwa Krzysztofa Krupy (współautora publikacji „Geprüft. Ocenzurowano”)

W polskiej filatelistyce pojawia się niewiele publikacji zwartych. Dlatego z przyjemnością informuję o publikacji Jacka Kubczyka „Oflag VII A Murnau. Korespondencja polskich jeńców 1939-1945 r.”. Jacek Kubczyk jest nie tylko jej autorem, ale wydawcą i wykonawcą każdego egzemplarza stworzonej przez siebie w formacie A4 publikacji, oprawionej w twardą okładkę. Tytuł publikacji jest powtórzeniem tytułu eksponatu autora, za który otrzymał on medal duży pozłacany na XXII Ogólnopolskiej Wystawie Filatelistycznej w Poznaniu w 2018 r. oraz medal złoty na KWF w Rzeszowie w 2022 r. Swoją kolekcję autor publikacji w ostatnim okresie rozwinął o nowe i cenne walory, znacznie podwyższające jej wartość — wycinki z paczek, które były przesłane do Oflagu VII A Murnau.

Publikacja jest usystematyzowanym przewodnikiem prezentującym walory pocztowe będące korespondencją od i do oficerów jeńców oflagu VII A w Murnau. Formularze pocztowe, kartki (formularze kartkowe) i listowniki (formularze listowe). Począwszy od zawiadomień o pobycie w niewoli, poprzez zwykłą, codzienną i tę świąteczną korespondencję, na formularzach kierowaną w różne strony od Związku Sowieckiego, Litwy, GG, polskich ziem włączonych do Rzeszy, po kraje Europy Zachodniej.

Kartki i listy pisane w niewoli przez polskich oficerów uwięzionych we „wzorcowym” oflagu w Murnau i korespondencja z nimi to nie tylko walory filatelistyczne, ale dokumenty historyczne, ukazujące losy polskich oficerów uwięzionych w oflagu często przez cały okres II wojny światowej. Tym ciekawsze, że na niektórych walorach pocztowych pojawiają się zapisane w polskiej historii nazwiska — jak gen. Mond, czy świadcząca nieocenioną pomoc, m.in. jeńcom wojennym, sekretarka Ignacego Paderewskiego, Helena Lübke.

Autor pokazuje na łamach swojej publikacji także korespondencję czerwonokrzyską (do i z Czerwonego Krzyża). „Rodzynkami" prezentowanymi w dziele są specjalne lub beznominałowe całości i formularze dla korespondencji jenieckiej kierowane do Oflagu VIIA m.in. z Łotwy, Wielkiej Brytanii, Francji i PCK w Genewie. Ale najciekawszym fragmentem publikacji jest rozdział poświęcony paczkom dla jeńców wojennych. Rzadko spotykana dokumentacja przesyłek paczek żywnościowych i odzieżowych do obozu w Murnau z różnych krajów oraz miejscowości GG, a w niej wycinki z opakowań paczek, przywieszki pocztowe, deklaracje celne, chorągiewki i paczkowe formularze informacyjne dopełniają obrazu.

Publikację autor kończy przekazami pieniężnymi, korespondencją administracji oflagu VIIA oraz wybranymi zdjęciami obozu i grup polskich oficerów — jeńców oflagu.

Jacek Kubczyk nie tylko prezentuje swój zbiór zawierający różne walory z korespondencji do i z oflagu w Murnau, ale formularze listowe, kartkowe i paczkowe poddaje typizacji. Pokazuje także 20 typów stempli cenzury z wyróżnikami numerowymi plus dwudziesty pierwszy beznominałowy. Uzupełnieniem „podrozdziału cenzorskiego” są przykłady cenzorskich stempli informacyjnych. Warto więc zajrzeć do tej ciekawej, dobrze zilustrowanej skanami walorów, publikacji. Tym bardziej, że autor obiecuje chętnym ją udostępnić.

 


Tags: piśmiennictwo, publikacje monograficzne

Drukuj E-mail