Aktualności

Fascynująca książka o szczecineckich pocztach

Okładka książkiW dniu 19 kwietnia 2021 roku „Głos Koszaliński” zamieścił artykuł „Fascynująca książka o szczecineckich pocztach”. Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Szczecinku wydało bardzo ciekawą publikację pod tytułem „Poczty Państwowe w Szczecinku”.Dla członków PZF tym bardziej ważne jest, że autorem jest członek Miejskiego Koła PZF w Szczecinku Kol. Władysław Fijałkowski, znany w naszym środowisku plastyk, autor licznych projektów datowników okolicznościowych, kart pocztowych i korespondencyjnych oraz znaczków spersonalizowanych. Publicysta od wielu lat zamieszczający swoje artykułu dotyczące historii poczty, naszego regionu, w „Informatorze Koszalińskiego Okręgu PZF”.

Autor we wstępie pisze, że „Niniejszy zeszyt poświęcony jest instytucji, która miała kapitalne znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego każdego państwa. Wszak przesyłanie informacji na odległość stanowiło w znacznej części podstawę takiego rozwoju”. Jest to oczywistość i chyba dla tego w szeregach Polskiego Związku Filatelistów  jest tyle osób zajmujących się badaniem historii poczty, kolekcjonowaniem walorów obrazujących rozwój poczty, czy wreszcie wydających różne publikacje związane z tematem. Publikacja Kol. Władka znakomicie wpisuje się w ten nurt, bo publikacji zwartych dotyczących regionu Środkowego Pomorza, i w tym Szczecinka, do tej pory nie ukazało się za wiele.

Pisząc na temat jakieś książki, należy zacząć od początku, czyli od spisu treści. W tym przypadku mamy sześć rozdziałów opisujących poczty pruskie i niemieckie od roku 1653 (Poczta Brandenbursko – Pruska), do roku 1945 (poczta III Rzeszy Niemieckiej i Wielkiej Rzeszy). Rozdział siódmy to Poczta polska (od 1945 r.). W rozdziale pierwszym autor na początku zapoznaje nas
z przykładem korespondencji z roku 1614. To umożliwia wędrówkę przez lata, umożliwia  przedstawienie jakie drogi pocztowe istniały na omawianym terenie, kto zajmował się dostarczaniem poczty, jakie środki wykorzystywano w tej działalności, jakie były struktury organizacyjne, jak  osoby zajmujące się pocztą wyglądały (jak były ubrane i umundurowane), jak wyglądały pieczęcie pocztowe tamtych lat i wskazanie innych wątków. Wszystko to jest wzbogacone bardzo staranie dobranymi ilustracjami, w wielu przypadkach ze zbiorów prywatnych autora,  czasami wykorzystanymi z domen publicznych, ale też czasami są to opracowania własne autora. Należy pamiętać, że jest to znakomity plastyk.

Przez całą publikację prezentowane są, to co „filatelistyczne tygrysy lubią najbardziej”, przykłady przesyłek pocztowych oraz stosowane na nich stemple pocztowe. Należy zwrócić uwagę  na bardzo dobrej jakości skany przesyłek oraz retusze stempli, co świadczy o dużym kunszcie autora. Jest to wielka zaleta publikacji.

Nie sposób oczywiście w krótkiej relacji pokazać i opisać wszystkie ilustracje, bo to zajęłoby bardzo zbliżoną ilość stron jak sama książka. Skan artykułu prasowego oraz wybrane za zgodą autora prezentuję poniżej.

Należy rozumieć, że jest to zapowiedź szerszej publikacji, o czym autor pisze we wstępie. Tym bardziej z większą niecierpliwością czekamy na takie wydanie.

Serdecznie dziękuję mojemu serdecznemu przyjacielowi Władysławowi Fijałkowskiemu za przekazanie egzemplarza książki z osobistą odręczną dedykacją.

Leszek Bednarek

Okladka

 

Rys 1

XVII – wieczny posłaniec pieszy oraz konny na sztychach z epoki.
Domena publiczna.

Rys 2 Najpopularniejsze pojazdy pruskiej poczty kołowej z XIX wieku.
Rys. W. Fijałkowski

Rys 3

List paczkowy z nalepką numerową  i jednocześnie forszusowy ze
stemplem „Auslagen”. Wysłany został ze szczecinka do Bobolic
20 września 1851 roku. Widoczna (podkreślona, po lewej stronie)
adnotacja (  tłum.): razem z tym jedna paczka sygnowana Akta N.M.
Na odwrocie nalepka z numerem paczki. List odebrano w Bobolicach
22 września, ale nastąpił zwrot do nadawcy (adnotacja „retour 27/9”) ze
względu na źle naliczoną opłatę (dopisek „Franco defect”). Zbiory prywatne.
 

Rys 4

 Koperta listu poleconego wysłanego ze Szczecinka z pierwszą
używaną w Szczecinku nalepką polecenia, jeszcze bez numeracji urzędu.
List z 1878 r. Zbiory prywatne.

 

Rys 5

 Pocztówka wysłana w 1899 r. ze Szczecinka do Paryża, która nie
znalazła adresata i wróciła z Paryża przez Wrocław w ciagu 6 dni od daty
nadania w Szczecinku, pokonując (koleją) ok. 2900 km. Zbiory prywatne.


 

Tags: piśmiennictwo

Drukuj E-mail