Aktualności

Trzy polskie złota na ŚWF URUGUAY 2025

Napisane przez Artur Marsy, . Opublikowano w Wystawy Odsłony: 396

Logo wystawy Uruguay 2025

Od 17 do 22 lutego 2025 r. z okazji 200. rocznicy uchwalenia Deklaracji Niepodległości Urugwaju odbyła się Światowa Specjalizowana Wystawa Filatelistyczna URUGUAY 2025. Ekspozycja miała miejsce w salach Muzeum Sztuki Współczesnej Atchugarry (MACA) w Punta del Este, oddalonym o około 100 km od Montevideo, stolicy kraju. Była to pierwsza wystawa filatelistyczna rangi FIP w Urugwaju. Warto wspomnieć, że 100-lecie odzyskania niepodległości Urugwaj świętował organizacją pierwszych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 1930 roku, które zresztą wygrał.

W wystawie wzięło udział 265 wystawców z 50 krajów. Najwyższe wyróżnienia zdobyły następujące eksponaty:

Polskich filatelistów reprezentowało 7 osób w pięciu klasach wystawowych: historia poczty, klasa tematyczna, klasa filatelistyki otwartej, klasa eksponatów jednoekranowych oraz klasa literatury.

Wymarzony i zapracowany sukces osiągnął w klasie tematycznej kol. Ryszard Prange za eksponat „Winorośl i wino - dary bogów, słońca i ziemi”, który uzyskał medal DUŻY ZŁOTY i 95 punktów. Brawo!

Ze złotymi medalami z Urugwaju wrócili również:

Na arenie międzynarodowej wspaniale zadebiutował kol. Maciej Grzeszczuk z Wrocławia, uzyskując 87 punktów za eksponat „Odkryj świat rehabilitacji” w klasie eksponatów jednoekranowych (tu nie przyznaje się medali). Jednocześnie była to najlepsza jednoekranówka tematyczna na całej wystawie.

Bardzo dobre wyniki osiągnęły także nasze eksponaty w klasie literatury, zdobywając medale duże pozłacane:

Na wystawie prezentowane były dwa interesujące eksponaty związane z Polską, autorstwa filatelistów ze Stanów Zjednoczych:

Wszyscy wystawcy z wraz z dyplomem otrzymali piękne medale z logo wystawy oraz katalog. Palmares, który był tylko w formie cyfrowej, załączam poniżej. Serdecznie gratuluję wysiłku i zdobytych wyróżnień!

W czasie wystawy odbyło się również dwa seminaria FIP poświęcone klasie filatelistyki otwartej oraz klasie całostek, kilka wykładów i spotkań z wybitnymi filatelistami z obszaru Ameryki Południowej.  Miała również miejsce interesująca prezentacja firmy Corinphila & Köhler dotycząca początków zorganizowanej filatelistyki oraz nowego narzędzia ProFi — bazy danych walorów filatelistycznych ze wszystkich aukcji filatelistycznych od ich początku do czasów współczesnych, która na podstawie obrazu potrafi odnaleźć obiekt i przedstawić jego historię. Mam nadzieję te interesujące wątki rozwinąć przy innej okazji.

Wystawie towarzyszyły skromne targi filatelistyczne z kilkunastoma stanowiskami, m.in. poczty urugwajskiej i UPU. Co do frekwencji to niestety muszę stwierdzić, że również była ona skromna, nie licząc komisarzy i zaproszonych gości. Muzeum położone jest ok. 45 minut od centrum Punta del Este i jedyny środek transportu to samochód lub taksówka. Komisarzy przywoził dedykowany autobus, który trzy razy dziennie kursował na tej trasie. Co do organizacji to jak to mówią pierwsze koty za płoty — mimo tych drobnych mankamentów, wystawa była bardzo udana. Z mojej strony jako komisarza odczuwam dużą satysfakcję z wysokich ocen polskich eksponatów. Warto było wieźć je prawie dookoła świata (przebyły ponad 30.000 km) i przechodzić skomplikowaną odprawę celną (Urugwaj nie podpisał konwencji ATA, więc konieczna była pełna odprawa czasowa).

Wystawa to też doskonała okazja do poznania i rozmów z wieloma komisarzami, wystawcami i organizatorami kolejnych wystaw. Z wielu stron padało niezbyt wygodne pytanie, o to kiedy takiej rangi wystawa odbędzie się w Polsce — od poprzedniej mija blisko 32 lata...

 

Fotorelacja z wystawy jest dostępna pod adresem:
https://drive.google.com/drive/folders/1COVJNBvXa9Kx7hbUM0IGZ3mtfa82cgOg

pdf Palmares wystawy Uruguay 2025


Artur Marsy
Komisarz Krajowy ŚWF URUGUAY 2025


 

Tags: wystawiennictwo, wystawa

Drukuj