Aktualności

II tom książki „Znaki nadawcze i odbiorcze używane na korespondencji w placówkach pocztowych RP od 1994 roku”

Napisane przez Jerzy Walocha, . Opublikowano w Aktualności Odsłony: 393

Okładka książki

Już w maju 2025 roku ukaże się II tom książki Z. Mąki, J. Walochy i A. Kielbasy-Schoeni, Znaki nadawcze i odbiorcze używane na korespondencji w placówkach pocztowych Rzeczypospolitej Polskiej od 1994 roku.

Pierwszy tom książki o pocztowych rekwizytach urzędów pocztowych z lat 1944–1948 ku naszemu zdumieniu rozszedł się bardzo szybko. Być może sprawił to niezbyt imponujący nakład. W międzyczasie książka zdobyła kilka wyróżnień na wystawach różnego szczebla, w tym na Światowej Wystawie Filatelistycznej. Naszym głównym celem jednakże jest dokumentacja — a ta byłaby dalece niepełna bez pomocy i współpracy szeregu osób, które zechciały się z nami podzielić nie tylko swoją wiedzą, ale i wizerunkami walorów. Zdajemy sobie sprawę z braków, niepełności zawartości, ale chyba łatwiej będzie wydać uzupełnienie — suplement, niż ubolewać nad każdym brakującym stemplem. Szczególne braki odnotowujemy w dosyć „nijakim” filatelistycznie okresie lat 1947–1948 — kiedy większość typowo prowizorycznych stempli odchodziła w przeszłość. Naturalnie często ze zrozumiałych względów brak także dokumentacji pocztowej z bardzo małych miejscowości. Nierzadko spotykamy zupełnie nowe, nieznane rekwizyty z tzw. ziem odzyskanych.

Mieliśmy nadzieję, że po długim wstępie zamieszczonym w tomie A–F, teraz już pójdzie z przysłowiowej „górki”. Niestety mnogość stempli z kolejnej partii (G–L) sprawiła, że i w tym tomie pojawią się przypisy, odnośniki, które pomogą wiernym PT Czytelnikom poruszać się po meandrach rekwizytów pocztowych. Jak zwykle tabelki zawierają nie tylko ilustracje oryginalne pozyskiwane z różnych źródeł, własnych zbiorów, życzliwych wspomagających oraz ilustracji zamieszczanych w internecie (aukcje, zbiory, publikacje). Czasem doprawdy trudno technicznie „złożyć” stempel z kilka kawałków, a jeszcze trudniej dociec, z jakiego województwa dana miejscowość pochodzi, zwłaszcza jeśli idzie o miejsca, które wielokrotnie zmieniały swoje miano, bądź stawały się częścią większej całości, np. peryferia miast bywały wchłaniane jako kolejne dzielnice.

Nie posiadamy wszystkich rekwizytów, o jakich wspomina się w niniejszej książce. Prosimy o wsparcie — bez PT Czytelników nie ma szans na niemal 100% kompletność. Każdy stempel z lat 1944–1948 się liczy — wszelkie informacje należy przekazywać do Zdzisława Mąki na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..


Mąka, J. Walocha, A. Kielbasa-Schoeni, Znaki nadawcze i odbiorcze używane na korespondencji w placówkach pocztowych Rzeczypospolitej Polskiej od 1994 roku, tom II, G–L, 600 stron, 2878 ilustracji stempli, 128 ilustracji przesyłek. Termin wydania — maj 2025.

Zamówienia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (także i tym razem nakład będzie bardzo niski).

 


Tags: piśmiennictwo, publikacje-monograficzne

Drukuj