Pokaz filatelistyczny w Częstochowie
16 maja 2026 roku w Archiwum Państwowym w Częstochowie odbyło się otwarcie wystawy p.t. „Częstochowa na pocztowej mapie w XIX wieku”. Wystawa została zorganizowana z okazji Nocy Muzeów oraz z przypadającej w tym roku 200 rocznicy połączenia Starej i Nowej Częstochowy.
Uroczystego otwarcia wystawy dokonali: dyrektor Archiwum Państwowego Elżbieta Surma-Jończyk, oraz prezes Okręgu Częstochowskiego PZF Jacek Kubczyk.
Jest to wystawa o charakterze historyczno-filatelistycznym. Z zasobów Archiwum w części gablot prezentowane są dokumenty zawierające motywy i znaki pocztowe występujące w regionie częstochowskim. Część filatelistyczna zawiera przesyłki i listy związane z traktami pocztowymi w regionie częstochowskim w XIX wieku. Walory te pochodzą z prywatnych zbiorów częstochowskich filatelistów: Edwarda Kubicy, Jerzego Błażeja Mazika i Jacka Kubczyka. W jednej z gablot Grzegorz Zagórowicz pokazał fragment swojego zbioru pt. „Syndrom Częstochowy”, dokumentujący walorami filatelistycznymi wszystkie ważne wydarzenia historyczne związane z Częstochową. Wystawa została udokumentowana wydrukowanym katalogiem wystawy.
Wystawę w tym dniu odwiedziło około 90 osób, w tym także młodzież. Wystawa jest czynna codziennie od 8.00 do 15.00 godz. Zakończenie wystawy nastąpi 9 czerwca 2026 roku o godz. 11.00, podczas której odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego dotycząca historii Częstochowy w XIX i wpoczątku XX wieku.
Szczególne podziękowania należą się dyrektor Archiwum Elżbiecie Surmie-Jończyk, a także kierowniczce Ewie Dubaj i Edwardowi Kubicy, za zaangażowanie się w zorganizowaniu wystawy.
Jacek Kubczyk

Otwarcie wystawy. Od lewej: Jacek Kubczyk, Ewa Dubaj, Elżbieta Surma-Jończyk, Edward Kubica

Podczas powitania przybyłych gości

Zwiedzanie wystawy

Wśród zwiedzających wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak

Goście przy gablotach

Goście przy gablotach

Gablotki z walorami

Gablotki z walorami

Katalog wystawy
Tags: pokazy-wernisaże
