Dzień Znaczka na Pomorzu Środkowym

okreg koszalinskiKażda okazja by propagować polskie znaczki i filatelistykę, jest dobra. Najlepiej to zrobić 9 października, w Dniu Znaczka i w Dzień Filatelisty. Inicjatorem spotkania była słupska filatelistka Danuta Ziętara. Poprosiła Pocztę Polską i zaprzyjaźnionych filatelistów żeby spotkać się w tym dniu w Urzędzie Pocztowym Słupsk 8, w którym od kilku lat funkcjonuje sklepik filatelistyczny. Pani Danuta zaprojektowała datownik pocztowy i kartkę beznominałową.

W spotkaniu uczestniczyli filateliści ze Słupska i z Koszalina, można powiedzieć - ci, którzy mieli sposobność i ochotę. Miłym zaskoczeniem było czterech filatelistów, nie będących członkami PZF. Ci po zakończonej imprezie deklarowali chęć zapisania się do Związku.

W organizacji spotkania była bardzo pomocna pani Elżbieta Kaczyńska z Poczty Polskiej w Gdańsku. Miłą i przyjazną atmosferę stworzyła naczelnik UP Słupsk 8 Marzena Wiśniewska.  W pomieszczeniach sklepiku znalazło się miejsce na ekspozycję filatelistyczną, szeroką ofertę akcesoriów dla kolekcjonerów i słodki poczęstunek.

Po powitaniu, o historii konkursów na najładniejszy polski znaczek opowiadał Andrzej Skorek. Historia tego konkursu sięga roku 1959 i z różnymi modyfikacjami trwa do dzisiaj. Prelekcję wzbogacał pokaz laureatów konkursu z poszczególnych lat. Uczestnicy spotkania mogli porównywać opisy prelegenta z eksponatami na planszach wystawowych. Opisy walorów często wykraczały poza katalogowe informacje, czyniąc spotkanie jeszcze ciekawszym.

Jak na zamówienie, otrzymaliśmy informację o tym, że polski znaczek z rysiem, z serii „Zwierzęta zagrożone wyginięciem”, został najładniejszym znaczkiem w Europie za 2021 rok. Oczywiście znalazł się w ofercie sklepiku. Można go było zaprezentować uczestnikom spotkania.  

Danuta Ziętara opowiadała o swojej „rodzinnej filatelistyce”. Ojciec Pani Danuty, Tadeusz Ziętara, był twórcą środkowopomorskiej filatelistyki, szczególnie w Słupsku. Za jego zachętą zbierała znaczki od najmłodszych lat. Upodobała sobie filatelistykę papieską. Z racji zdolności plastycznych projektowała też datowniki okolicznościowe i kartki pocztowe. Na spotkaniu zaprezentowała pokaźną ilość tych projektów. Niektóre propozycje wydała poczta. Na spotkaniu Pani Danuta była z 8 letnią wnuczką Inez, która z dumą pokazywała swoje znaczki. Mała filatelistka najbardziej gustowała w znaczkach z psami.

Najbardziej ożywioną dyskusje o filatelistyce i o znaczkach uczestnicy spotkania toczyli przy słodkim poczęstunku. Cały czas powtarzało się pytanie, kiedy znowu w podobnej atmosferze spotkamy się i porozmawiamy o znaczkach. Pani Danuta zaproponowała żeby zaprosić chętnych na spotkanie 11 grudnia, wtedy przypada 20 rocznica śmierci Tadeusza Ziętary. Jak na początku zaznaczono, że każda okazja jest dobra by propagować filatelistykę - zatem do zobaczenia 11 grudnia.

Andrzej Skorek

View the embedded image gallery online at:
https://zgpzf.pl/16-o-koszalinski/314-21-10-105#sigProId56e3d85115


Drukuj E-mail