Podróż filatelistyczna - Szczecinek

okreg koszalinskiW dniu 9 października 2021 roku Koło Miejskie PZF w Szczecinku, przy wsparciu zarządu Koszalińskiego Okręgu PZF, zorganizowało Podróż Filatelistyczną - Szczecinek. Celem imprezy było uczczenie Światowego Dnia Poczty oraz zapoznanie się z miejscami uwidocznionymi na walorach poczty szczecineckiej (datowniki, kartki pocztowe, znaczki).

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania wszystkich uczestników przy zamku Książąt Pomorskich przez prezesa zarządu okręgu. Następnie Kol. Władysław Fijałkowski „przejął” grupę i rozpoczęto spacer po mieście, celem zapoznania z miejscami znanymi mniej lub bardziej z walorów pocztowych.
W kolejności zobaczyliśmy:

  1. Zamek widoczny znad brzegu jeziora Trzesiecko a w głębi kościół NNMP (w okresie niemieckim św. Mikołaja), datowniki okolicznościowe z lat 30 – tych XX wieku oraz frankatura mechaniczna z 1938 r.;
  2. Bank PKO BP (frankatura mechaniczna z 1931 r. z budynkiem ówczesnego Sparkasse des Kreises Neustettin);
  3. Promenadę nad jeziorem przy budynku Liceum Ogólnokształcącego (niemiecka Postkarte oraz karta pocztowa i znaczek spersonalizowany z 2010 r.);
  4. Kolejnym miejscem był siedziba Oddziału w Szczecinku Archiwum Państwowego w Koszalinie. Archiwalia związane z XIX-wieczną pocztą pokazała nam Pani kierownik Monika Głuszak. Tutaj między innymi zobaczyliśmy:
    • XIX-wieczne stemple pocztowe i pieczęć pocztową na dokumentach,
    • XIX-wieczne pokwitowania pocztowe oraz cennik usług pocztowych,
    • projekt elewacji budynku poczty głównej w Szczecinku z 1888 r. i późniejsze zmiany wyglądu budynku z 1907 i 1930 roku.
  1. W Muzeum Regionalnym Kol. Władysław Fijałkowski przedstawił nam powiększone kserokopie wymienionych walorów, szerzej omawiając każdy z nich z punktu widzenia filatelisty. Należy również zwrócić uwagę na pocztowe nadruki na kopertach, które przypomniały nam oglądane jakiś czas wcześniej zabytki.

Po tej prelekcji nastąpiła przerwa, w czasie której można było napić się kawy w pobliskich kawiarenkach lub coś przekąsić. Część uczestników szybko udała się do Urzędu Pocztowego Szczecinek nr 1, żeby ostemplować datownikiem okolicznościowym wcześniej ofrankowane karty pocztowe.

Po przerwie przejechaliśmy do niemieckiego schronu bojowego z 1935 roku. Oprowadził nas po nim historyk i „kustosz” obiektu - Krzysztof Kucharski. Niestety tego obiektu nie ma na walorach pocztowych. Historia walk o Pomorze w czasie II wojny światowej jest znana z wielu miejsc, gdzie odbywały się niejednokrotnie dramatyczne bitwy i inne zbrojne potyczki. Może warto to upamiętnić na cyklu walorów Poczty Polskiej. To było ostanie miejsce, w którym zapoznawaliśmy się z historią miasta ale również z pamiątkami szczecineckiej poczty. Stąd rozjechaliśmy się do swoich miast, siedzib ośmiu kół PZF.

W ocenie uczestników warto było poświęcić kilka godzin sobotniego dnia, żeby poznać ciekawe walory pocztowe i miejsca na nich uwidocznione. Była to pierwsza podróż, ale wierzymy, że nie ostatnia. Spotkania w innych miastach mogą być równie udane i interesujące. Takie spotkania chcemy organizować co pół roku, wiosną i jesienią.

Obserwował, notował i fotografował:
Leszek Bednarek


Galeria

View the embedded image gallery online at:
https://zgpzf.pl/16-o-koszalinski/317-21-10-107#sigProId551aeb7813


Drukuj E-mail