II filatelistyczna podróż koszalińskich filatelistów

15W dniu 8 października bieżącego roku odbyła się Podróż Filatelistyczna członków Koszalińskiego Okręgu PZF. To była druga podróż. Tym razem odwiedziliśmy Kołobrzeg. Podobnie jak rok temu impreza odbyła się dla uświetnienia Światowego Dnia Poczty. Celem było zapoznanie się /  przypomnienie walorów pocztowych związanych z Kołobrzegiem, na  przestrzeni ponad stu lat oraz integracja filatelistów okręgu.

Spotkanie rozpoczęliśmy w klubie Wojskowym wykładem i prelekcją. Referat „Początki poczty w Kołobrzegu” wygłosił Kol. Jan Krzos a prelekcje „Zabytkowe obiekty miasta uwidocznione na walorach filatelistycznych” zaprezentował Kol. Stanisław Mierzejewski. Obaj koledzy to członkowie Koła PZF z Kołobrzegu. W tej części zapoznaliśmy się m.in. z listami z okresu przedznaczkowego nadanymi w Kołobrzegu, całostkami poczty niemieckiej, przedwojennymi widokówkami oraz ze znaczkami i datownikami Poczty Polskiej okresu po 1945 roku. Po tej części wyruszyliśmy na trasę, zobaczyć jak ten Kołobrzeg z walorów pocztowych wygląda w dniu dzisiejszym. Naszemu spacerowi towarzyszył profesjonalny kołobrzeski przewodnik.

Pierwszym odwiedzanym miejscem był gmach poczty. Nie mogło być inaczej, wszak w tym roku obchodzimy 340-lecie poczty w Kołobrzegu. Aktualny budynek UP 1 to przepiękny neogotycki gmach z czerwonej cegły z 1884 roku. W latach poprzednich nie był on przedstawiany na walorach pocztowych, udało nam się zdobyć go na widokówce z początku XX wieku. My uwieczniliśmy go na datowniku okolicznościowym.

Kolejno zatrzymaliśmy się w Muzeum Miasta, mieszczącym się w zabytkowym pałacu von Braunschweig. Zapoznaliśmy się z historią miasta na krótkim filmie, zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów, w tym kopię mapy księstwa pomorskiego z lat 1610 - 1618, sporządzoną przez Eihardusa Lubinusa.

Następnie zwiedziliśmy konkatedrę kołobrzeską pw. Najświętszej Marii Panny. Jest to imponująca pięcionawowa kolegiata, wybudowana w XIV wieku w stylu gotyckim. Większość z uczestników była zaskoczona faktem, że filary oddzielające nawy boczne od nawy głównej są  odchylone od pionu o ok. 60 cm. Katedrę możemy odszukać na znaczku o nominale 2,00 zł z 1960 roku, emisji „Historyczne miasta”.

Oczywiście nie mogliśmy ominąć latarni morskiej. Jest ona uwidoczniona na wielu znaczkach i datownikach okolicznościowych w obecnym stanie, a na przedwojennej widokówce zobaczyliśmy jak wyglądała przed 1945 rokiem.

Przed wieloma latami od latarni mielibyśmy nie wielką odległość do pokonania do Pałacu Nadmorskiego (Strandschloss). Niestety ta przepiękna budowla nie przetrwała do naszych czasów. Przez pocztę niemiecka była pokazywana na całostkach i widokówkach. Możemy ją oglądać również na dawnych zdjęciach.

Ostatnim punktem na naszej trasie był historyczny obiekt Kamienny Szaniec. To jeden z elementów XIX wiecznych fortyfikacji Kołobrzegu. Do dnia dzisiejszego pozostały niestety tylko niewielkie fragmenty murów. Aktualnie tutaj znajduje się lokal gastronomiczny o tej samej nazwie, z którego oferty dań po czterogodzinnym spacerze chętnie skorzystaliśmy.

Należy przypomnieć, że autorem projektów wszystkich elementów graficznych (datownik, znaczki spersonalizowane, karta pocztowa, pamiątkowy karnet i zaproszenia) był Kol. Władysław Fijałkowski. Jego nazwisko gwarantowało wysoki poziom plastyczny tych walorów.

II Podróż Filatelistyczna przeszła do historii. W mojej ocenie to była bardzo udana impreza filatelistyczna. Poznaliśmy lub przypomnieliśmy sobie wiele ciekawych walorów pocztowych, zapoznaliśmy się z historią miejsc na nich uwidocznionych. Na plus należy również zaliczyć to, że w spotkaniu wzięli udział filateliści z ośmiu Kół PZF naszego okręgu. Czekamy i zapraszamy na trzecią edycję tej imprezy.

Leszek Bednarek


Galeria

View the embedded image gallery online at:
https://zgpzf.pl/16-o-koszalinski/444-22-10-087#sigProId527f423d52


Drukuj E-mail