Pokaz filatelistyczny z okazji 475. rocznicy nadania praw miejskich miastu Leszno
Koło PZF w Lesznie zaprosiło do leszczyńskiego ratusza mieszkańców miasta i sympatyków filatelistyki na pokaz filatelistyczny pt. „Historia miasta Leszna zapisana znakami poczty”. Wystawa dedykowana miastu Leszno wpisała się w obchody 475. rocznicy uzyskania przez Leszno praw miejskich z rąk króla Zygmunta I Starego, co miało miejsce 30 kwietnia 1547 roku.. Na pokazie zaprezentowany zostały fragmenty zbiorów Lecha Woźnego, prezesa Koła PZF w Lesznie oraz skarbnika koła Tadeusza Posikata. Wystawa w ratuszu była czynna od 25 kwietnia do 7 maja bieżącego roku.
Wśród zaprezentowanych walorów znalazły się między innymi takie ciekawostki, jak pierwsza karta pocztowa z wizerunkiem ratusza miejskiego wydana w 1947 roku, okolicznościowe datowniki, a także seria znaczków pocztowych wydanych z okazji mistrzostw świata w szybownictwie, których Leszno było gospodarzem w 1968 roku. Znaczącym elementem wystawy były walory filatelistyczne przygotowane specjalnie na 475. rocznicę uzyskania przez Leszno praw miejskich.
Koło PZF z partnerami, którymi byli miasto Leszno, Poczta Polska S.A., Poczta Polska S.A. Leszno 1 oraz Archiwum Państwowe w Lesznie, wydali karnet zaprojektowany przez Lecha Woźnego oraz kartkę pocztową z wizerunkiem panoramy Leszna, autorstwa architekt Aliny Samolewskiej. Ten sam motyw został umieszczony na projekcie "MójZNACZEK". Okolicznościowy datownik ze zmienną datą zaprojektował Lech Woźny, a jego opracował graficznie wykonał Sławomir Tomków. Datownik jest stosowany w oddziale pocztowym Leszno 1 od marca do 31 grudnia br.
Jak wspomina Lech Woźny, prezes Koła PZF w Lesznie ,"w 2011 roku podjęliśmy współpracę z Archiwum Państwowym w Lesznie, do którego przekazaliśmy nasze historyczne materiały, wówczas w rozmowie z dyrektor placówki Elżbietą Olender pojawiła się data 30 kwietnia z informacją, że w Państwowym Archiwum w Poznaniu znajdują się dokumenty potwierdzające nadanie w tym dniu miastu Leszno praw miejskich. Nie mogliśmy tego faktu pominąć, wystąpiliśmy wspólnie z Panią dyrektor o skany ksiąg wieczystych potwierdzających ten fakt. Stąd wydanie okolicznościowych walorów filatelistycznych".
Galeria |
https://zgpzf.pl/30-o-wielkopolski/405-22-05-051#sigProId9992ed8fcb