Bohdan Subocz - pro memoria

Bohdan SuboczZ głębokim smutkiem informujemy, że po ciężkiej chorobie, w dniu 10 sierpnia 2021 roku, zmarł w Warszawie znany i ceniony filatelista, Członek Honorowy PZF, ekspert Polskiego Związku Filatelistów, Bohdan Subocz. Informujemy, że pogrzeb Bohdana odbędzie się w dniu 17 sierpnia br. (wtorek) o godz. 15:00 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Kondukt żałobny z prochami zmarłego wyruszy spod Kościoła św. Wincentego (drewniany blisko wejścia, przy Al. Głównej). Organizatorzy pochówku informują również, że z uwagi na odległość bramy cmentarza od miejsca złożenia prochów jest duża i dla kolegów w podeszłym wieku może być kłopotliwa do pokonania, ustalono, że dojście do miejsca pochówku (kwatera 34M) odbędzie się od bramy cmentarnej przy wylocie ul. Chodeckiej (położonej obok parkingu dla odwiedzających cmentarz). Początek ceremonii pożegnalnej przy grobie zmarłego – godz. 15:00.

Bohdan Subocz urodził się 30 maja 1938 roku w Warszawie. Był absolwentem Politechniki Warszawskiej, a później przez wiele lat pracował na tej uczelni jako adiunkt w Instytucie Przemysłu Organicznego, zajmując się materiałami wybuchowymi. Z tego powodu często wyjeżdżał w delegacje na różne poligony doświadczalne. Zawsze, z rozrzewnieniem, jako przygodę życia, wspominał swój udział w międzynarodowej delegacji, podczas której miał okazję spędzić kilka dni na dalekiej Syberii.

Znaczkami pocztowymi interesował się od dzieciństwa. Jednak swoją przygodę z filatelistyką rozpoczął w 1962 roku, wstępując do koła PZF nr 111 w Warszawie. Szybko dał się poznać jako aktywny i zaangażowany filatelista próbujący wszystkimi dostępnymi sposobami poszerzyć swoją wiedzę na temat znaczków pocztowych, a przede wszystkim na temat technik ich druku.

Na przestrzeni lat pełnił różne funkcje związkowe począwszy od sekretarza, potem prezesa Koła PZF nr 111, następnie prezesa Okręgu Warszawskiego PZF (w latach 1977-1981 oraz w 2015-2016), a także członka Prezydium ZG PZF (w latach1977-1981).

Jego zainteresowania skupiały się na problematyce historyczno-badawczej. W 1977 roku uzyskał uprawnienia eksperta PZF w zakresie wszystkich znaczków i całostek polskich. Po uzyskaniu tytułu eksperta PZF, został członkiem Komisji Ekspertów i Zwalczania Fałszerstw (od listopada 2011 Kolegium Ekspertów) ZG PZF. Wszystkie dociekania związane z rozwiązywaniem problemów filatelistycznych zawsze starał się rozwiązywać metodami matematyczno-analitycznymi, próbując dociec w jaki sposób badane zjawisko powstało.

Na przełomie lat 1976-81 był biegłym sądowym oraz rzeczoznawcą filatelistycznym.

Razem z A. Lutze-Birkiem podjął próbę opracowania budowy oraz kolejnych przeróbek form przedrukowych tzw. „Wydania Krakowskiego”, ze szczegółowym uwzględnieniem cech identyfikacyjnych wszystkich nadruków formy I i II A.

Na początku 1990 roku został włączony do zespołu redakcyjnego Encyklopedii filatelistyki, w którym był redaktorem działu „Teorii filatelistyki”. Prace nad publikacją trwały kilka lat i w 1993 roku, Encyklopedia została wydana.

Po śmierci Aleksandra Sękowskiego, od 2000 roku, był przewodniczącym Komisji Bibliotecznej Okręgu Warszawskiego, odpowiedzialnym za Stołeczną Bibliotekę Filatelistyczną. W 2014 roku, na jego barkach spoczywała odpowiedzialność fizycznego przeniesienia Biblioteki ze starej siedziby Okręgu przy Alei 3 Maja, do nowego lokalu przy Alei Wilanowskiej. W latach 2015-2019, po przekazaniu Biblioteki do Zarządu Głównego PZF, był jej kierownikiem.

W latach 2005-2018 był przewodniczącym Komisji Naukowo-Badawczej Okręgu Warszawskiego.

Był także jednym z inicjatorów ustalenia nazewnictwa filatelistycznego, w którego pracach brały praktycznie wszystkie Okręgowe Komisje Naukowo-Badawcze PZF.

Był opiekunem kilku kandydatów na ekspertów PZF. Jako ekspert, współpracował również z jurorami wystaw filatelistycznych.

Ponadto, był współorganizatorem integracyjnych spotkań koleżeńskich warszawskiego aktywu filatelistycznego, które odbywały się raz w miesiącu w siedzibie lokalu Okręgu.

Publikował w polskiej prasie filatelistycznej, m.in. w: Filateliście, Przeglądzie Filatelistycznym, Warszawskim Biuletynie Filatelistycznym. Tematyką jego artykułów były ciekawostki filatelistyczne oraz opracowania problemowo-dyskusyjne, których celem było zmobilizowanie Czytelników do podjęcia próby rozwiązania poruszanego tematu. Do takich artykułów możemy zaliczyć m.in. jego opracowania na temat Powstania Warszawskiego, poczt lokalnych 1944-45, czy też tzw. „odwrotki bokserów”.

Za całokształt publikacji dotyczących polskich znaków pocztowych w 2006 roku został wyróżniony Medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Publikacji Filatelistycznych”.

Za osiągnięcia w dziedzinie filatelistyki został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową PZF, złotą odznaką „Za Zasługi dla Polskiej Filatelistyki”, medalami 30- i 35-lecia PZF, odznakami „100.lat Filatelistyki Polskiej” i „50-lecia PZF”, tytułem „Zasłużony dla Okręgu Warszawskiego PZF”, srebrną odznaką „Zasłużony Pracownik Łączności”.

Na XIX Walnym Zjeździe PZF (Lubin 2006) otrzymał godność Członka Honorowego PZF. Ponadto posiada odznaczenia państwowe i resortowe.

Odszedł od nas Człowiek, który posiadał niewyczerpalną wiedzę o filatelistyce, a także o jej meandrach dotyczących ruchu filatelistycznego, działalności organizacyjnej Związku, itd. Był osobą życzliwą, towarzyską, zawsze chętnie dzielącą się posiadaną wiedzą.

Cześć Jego pamięci!


Zarząd Główny PZF

Zarząd Okręgu PZF w Warszawie

Kolegium Ekspertów PZF


Tags: promemoria

Drukuj E-mail