Filatelista 5/2022

filatelista 2022 0 okladka miniWciąż panujący mimo zniesienia obostrzeń (stan epidemii formalnie trwa) koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19 znalazł swoje szerokie odbicie (w wielu aspektach) w filatelistyce. Wiele zarządów pocztowych wydało znaki pocztowe z nim związane, które tematycznie z reguły nawoływały do stosowania się do bezpiecznych zachowań czy też były podziękowaniem dla służb walczących z tą zarazą. Tak samo swój pocztowo-filatelistyczny ślad zostawi konflikt zbrojny, który pod koniec lutego wybuchł w Ukrainie. Pierwszy znaczek związany z tą wojną pojawił się już 10 marca i został wydany przez Latvijas Pasts (Poczta Łotwy) w formie 3-znaczkowego arkusika z przywieszką.

Później kolejne znaczki pojawiły się w Estonii (24.03) i Austrii (31.03). W międzyczasie Poczta Polska także wykazała się operatywnością i bardzo szybko został przygotowany projekt znaczka emisji obiegowej „Jesteśmy z Wami!”, który został wprowadzony do obiegu 25 marca. Brawo! Te wszystkie wspomniane wydania to zapewne początek wysypu walorów filatelistycznych związanychz tą tragedią. Jedno co cieszy to fakt, że zyski z niektórych tych emisji zostaną przekazane na pomoc Ukrainie. Tak przynajmniej jest w przypadku znaczków z Łotwy i Austrii.

Wracając zaś do bieżącego numeru Filatelisty to polecam Wam szczególnie lekturę artykułu Janusza Batora pt. „150. rocznica uruchomienia I Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej”, która to przypada właśnie w maju. Nadmienię ponadto, że Autor oprócz ciekawego artykułu dla Was postarał się także o datownik okolicznościowy z tej okazji i przy wsparciu regionalnego koordynatora ds. filatelistyki z Rzeszowa będzie takowy stosowany 7 maja w Urzędzie Pocztowym Przemyśl 1.

Ciekawy materiał przygotował także Jerzy Bielawski. Otóż okazało się, że ubiegłoroczne znaczki „Boże Narodzenie 2021” wydane przez pocztę watykańską zaprojektował bezdomny Polak z Rzymu – Adam Piekarski. Polecam zapoznać się z bardzo ciekawą historią jak do tego doszło. Dziękujemy Panu Adamowi za przesłane pozdrowienia dla polskich filatelistów i życzymy mu, aby był godnym następcą Kazimiery Dąbrowskiej, która dlaPoczty Watykanu zaprojektowała ponad 100 znaczków.

Kwestię ich projektowania poruszają także Justyna Jeleniewska-Janusz i Valeria Kazlouskaya z Muzeum Poczty i Telekomunikacji, które w oparciu o teczkę emisyjną
przybliżają historię powstania i wydania znaczków emisji „Turystyka” z 1966 roku.

Godnym uwagi jest także artykuł Janusza Berbeki, w którym ekspert opisuje błąd B12 występujący na niewprowadzonych do obiegu ząbkowanych znaczkach
poczty miejskiej Warszawy 25 fen/10 gr z 1918 roku, który powstał podczas ich przedrukowania.

Życzę więc wszystkim miłej lektury Filatelisty i udanej pogody oraz wypoczynku podczas majowych weekendów.

Adam Szuler


Zawartość "Filatelisty" numer 5/2022(1195):

KALEJDOSKOP FILATELISTYCZNY
Elżbieta i Andrzej Szostakowie Antarktyczne koperty (I)
Marian Wawrzynkowski Normandzkie zmagania (II)
Krzysztof Trawiński Drzewo Zeusa
Jerzy Bielawski Kolejny Polak projektantem znaczków watykańskich
Justyna Jeleniewska-Janusz,
Valeryia Kazlouskaya
Krótka historia emisji „Turystyka” z 1966 roku w oparciu o teczkę wydawniczą
BADANIA FILATELISTYCZNE
Janusz Berbeka Ciekawy błąd B12 na znaczkach 25 fen/10 gr z 1918 roku (Fi 4)
Jarzy Walocha Druk znaczka Fi 2542 (PZP 2512) na sklejonej taśmie papieru
Janusz Bator 150. rocznica uruchomienia I Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej
RUBRYKA JANIKA
Zygmunt Janik Etos filatelistyki
Z ŻYCIA ZWIĄZKU
Krzysztof Lachowicz Wystawy filatelistyczne w Klubie 4RBLog. we Wrocławiu
RECENZJE
Przemysław Przybek Uwagi dotyczące katalogu Fischer 2022 TOM II w zakresie działu Wolne Miasto Gdańsk
POLEMIKA
Leszek Bednarek Ocena kryterium „Rzadkość” w eksponacie klasy filatelistyki otwartej
NOWOŚCI
Marek Jedziniak Nowości polskie
Elżbieta Szostak,
Andrzej Laskowski
Nowości zagraniczne
CIEKAWOSTKI I ROZRYWKA
Tomasz Szuler Filatelistyczny logogryf
OGŁOSZENIA
Ogłoszenia drobne  
Ryszard Prange Wystawa Londyn 2022 zakończona
   

Tags: filatelista, piśmiennictwo

Drukuj E-mail