Zakończenie XIV Studium Filatelistyki

logo SFXIV Studium Filatelistyki, podobnie jak w minionych latach,  było realizowane 2. letnim programem, uwzględniającym cztery trzydniowe spotkania seminaryjne. Działalność Studium oparto o bazę lokalową i socjalną ośrodków w Ciechocinku: „Pensjonatu Pod Jemiołą” oraz „Ośrodka Wczasowego TVP”. W roku kalendarzowym odbywały się dwa spotkania: w kwietniu i listopadzie.

Zespół wykładowców stanowili znani teoretycy i praktycy działań filatelistycznych PZF, odpowiednio zapraszani na Studium, w zależności od przewidywanych bloków programowych – referowali: Ludwik K. Malendowicz, Henryk Monkos, Bogdan Pelc, Ryszard Prange, Marcin Wysocki i Przemysław Drzewiecki oraz ze strony słuchaczy Mieczysław Rożek (na zakończenie Studium)

Tematy, które były realizowane na XIV Studium Filatelistyki:

  1. Spojrzenie na filatelistykę światową XXI wieku.
  2. Przeróżne postacie i przeznaczenia znaków pocztowych z uwzględnieniem występujących na nich błędach, usterkach i odmianach barw.
  3. Zarys teorii filatelistyki.
  4. Wybrane zagadnienia z historii poczty.
  5. Filatelistyka w praktyce – różnorodne formy i techniki druku znaczków pocztowych.
  6. Kryteria budowy, ekspozycji i oceny eksponatów filatelistycznych.

Słuchacze Studium zobowiązani byli do uczestnictwa na wykładach oraz do napisania pracy kontrolnej i pracy dyplomowej. Ostatecznie Studium ukończyło 12 osób, a mianowicie: Stanisław Glina, Maciej Kandulski, Albert Klaus, Józef Kopeć, Michał Kosiarski, Andrzej Macias, Marcin Matuszczak, Andrzej Paluch, Mieczysław Rożek, Marcin Sudziński, Wojciech Śmielecki, Sławomir Tomków. Wszyscy wyżej wymienieni uzyskali Dyplom ukończenia Studium Filatelistyki PZF i są Absolwentami Studium Filatelistyki.

Analiza tematów prac dyplomowych XIV Studium:

  1. Monografie regionalne z zarysem historii poczty.
  2. Opracowania o charakterze tematycznym i pokrewnym.
  3. Zagadnienia stricte filatelistyczne.
  4. Prace zwarte – typu  dokumentacyjnego i napisanego prozą.

Serdecznie dziękuję Absolwentom XIV Studium za ich uważne i wnikliwe uczestnictwo w seminariach i gratuluję  uzyskanych wyników. Osobne podziękowania składam Wykładowcom za ich wzorowo przygotowane audio-wizualne referaty.

Szczególne podziękowania należą się Prezesowi Henrykowi Monkosowi i Zarządowi Głównemu PZF za finansowe umożliwienie przeprowadzenia czterech seminariów XIV Studium Filatelistyki.

Przemysław Drzewiecki         
Kierownik Studium Filatelistyki

pdf Podsumowanie XIV Studium Filatelistyki 2022-2023


Tags: Studium-Filatelistyki

Drukuj E-mail