Filatelista 2/2024

Filatelista 02/2024 okładkaWraz z pojawieniem się znaczków zaczęła rozwijać się filatelistyka. W Krakowie 6 stycznia 1893 roku powołano do życia pierwszy w Polsce Klub Filatelistów. Dla upamiętnienia tego wydarzenia przez długi czas obchodzono tego dnia Dzień Filatelisty. Jednak 7 listopada 2004 roku, podczas Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Filatelistów w Ciechocinku, w uchwalonym wtedy Statucie PZF, w art. 1 pkt. 7 postanowiono, że „Dzień Filatelisty obchodzony jest 9 października, jako święto polskich filatelistów”.

Przyczyn dokonania tej zmiany było klika. Przede wszystkim chciano połączyć święto filatelistów z obchodzonym właśnie tego dnia Światowym Dniem Poczty i Dniem Znaczka Pocztowego. Ponadto w październiku mamy także inne pocztowo-filatelistyczne święta: Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów (9-15.10) i Dzień Poczty Polskiej – Dzień Łącznościowca (18.10). Skoro dokonaliśmy tej zmiany prawie dwie dekady temu, to starajmy się tę „nową” datę naszego święta upowszechniać, bo, jak pokazał początek stycznia, po raz kolejny są z tym spore problemy.

Drugi tegoroczny zeszyt „Filatelisty” jest zdominowany przez opracowanie Andrzeja Maciasa pt. „Nowa próba klasyfikacji odmian znaczka Fi 380 <Warszawa oskarża>”. Ze względu na ogrom pracy włożony w postanie tego materiału, jego wartość filatelistyczną, jak również na prośbę samego Autora zamieszczamy ten tekst, mimo sporej obszerności, w całości.

Ponadto polecam Waszej uwadze drugą część artykułu Krzysztofa Trawińskiego „Od wołu do... kolejki linowej (II)” oraz historyczny przyczynek Juliana Auleytnera „Historia poczty – co zbierać?”

Po dłuższej przerwie zapraszam także do działu rozrywka. Zadanie przygotowane przez Jana Swadźbę do łatwych zapewne należeć nie będzie, dlatego też nagroda za prawidłową odpowiedz będzie inna, niż te, które zwykle otrzymywali laureaci. O tym, co to będzie za niespodzianka, napiszemy za dwa miesiące wraz z rozwiązaniem tej „łamigłówki”.

Adam Szuler

Zawartość „Filatelisty” numer 2/2024(1216)

KALEJDOSKOP FILATELISTYCZNY
Marian Wawrzynkowski Wielkie dzieło nielicznych (III)
Krzysztof Trawiński Od wołu do... kolejki linowej (II)
Ryszard Munzer
Historia brytyjskich skrzynek pocztowych
BADANIA FILATELISTYCZNE
Andrzej Macias Nowa próba klasyfikacji odmian znaczka Fi 380 „Warszawa oskarża”
Julian Auleytner Historia poczty – co zbierać?
Z ŻYCIA ZWIĄZKU
Adam Masłoń Rzeszowskie poczty specjalne
Danuta Ziętara
Wigilijne spotkanie Koła PZF „Gryf” im. Tadeusza Ziętary w Słupsku
Grażyna Banasiewicz-Burdal Mikołaj Kopernik w filatelistyce
AKTUALNOŚCI
Krzysztof Piwko Światowa Wystawa Filatelistyczna „THAILAND 2023” WSC
Elżbieta i Andrzej
Szostakowie
Wystawa filatelistyczna pt. „Z pingwinami na krańcu świata czyli Biały Ląd w filatelistyce” w Ornecie
NOWOŚCI
Marek Jedziniak Nowości polskie
Artur Lisowski
Adam Szuler
Nowości zagraniczne
CIEKAWOSTKI
Jan Swadźba Łamigłówka „Wybory do Zarządu Klubu Filatelistów”
OGŁOSZENIA
Ogłoszenia drobne
   

Tags: filatelista, piśmiennictwo

Drukuj E-mail