Aktualności

Wieczornica i pokaz filatelistyczny w Koszalinie

okreg koszalinskiW przededniu Narodowego Święta Niepodległości w auli Politechniki Koszalińskiej odbyła się wieczornica „Drogi do niepodległości 1918 – 1919. Walki o Lwów 1918 - 1919”. Współorganizatorami imprezy był Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej oraz Archiwum Państwowe w Koszalinie. Wieczornicy towarzyszył pokaz filatelistyczny „Drogi do niepodległości 1918 – 1919. Kobiety w obronie Lwowa”. Gośćmi honorowymi była rektor Politechniki Koszalińskiej prof. Danuta Zawadzka oraz dyrektor archiwum mgr Katarzyna Królczyk.

W problematykę historyczną wprowadzili profesorowie Wydziału Humanistycznego Bogusław Polak oraz Michał Polak, członkowie Koła PZF im. Józefa Sudakiewicza. W następnej kolejności mgr Anna Rymarczyk przedstawiła nam wykład „Kobiety w obronie Lwowa” (zdjęcia nr 1 – 4), przybliżając nam sylwetki zasłużonych obrończyń Lwowa w 1919 roku, w tym szerzej bohaterek naszych znaczków spersonalizowanych (Mój Znaczek - ilustracje): mjr Aleksandrę Zarębska (zdjęcie nr 3) oraz Helenę Grabską (zdjęcie nr 4). To wspomnienie
o poległej piętnastolatce wzbudziło największe zainteresowanie audytorium.

Równie interesująca była historia przedstawiona w prelekcji „Archiwum rodzinne Andrzeja Żebrowskiego”. Usłyszeliśmy historię rodziny, która od Powstania Styczniowego, poprzez czas I wojny światowej, walk o niepodległość
w latach 1918 – 1922 i czasy II wojny światowej. stawała do walki w obronie Ojczyzny. Kmdr Michał Żebrowski, dowódca ORP Żbik, stryj prelegenta pana Andrzeja Żebrowskiego,  spoczywa na cmentarzu w Koszalinie. Swoje wystąpienie prelegent rozpoczął od udostępnienia na zabytkowym patefonie, z płyty winylowej, patriotycznej pieśni,  Roty M. Konopnickiej. Do wglądu był też oryginalny album ze zdjęciami rodzinnymi z omawianych czasów. 

W części pokazowej były fotogramy (w formacie 0,7 x 1,0 m) rodzinnego archiwum Andrzeja Żebrowskiego – zdjęcie  nr 5. Kolejno można było obejrzeć trzy eksponaty. Jako pierwszy był prezentowany eksponat Kol. Prof. Juliana Auleytnera „Początki Poczty w Niepodległej Polsce 1918 – 1920”. To znakomity eksponat, wielokrotnie wyróżniany, przedstawiający proces zmian zachodzących w działalności Poczty Polskiej po odzyskaniu niepodległości.

Jako drugi był wystawiony eksponat „Marszałek Józef Piłsudski”, pokazujący historię życia i walki Komendanta (zdjęcie nr 6).

Eksponat „Wojsko Polskie 1914 – 1920. Od Legionów Polskich do Bitwy Warszawskiej” to klasa filatelistyki otwartej. Oprócz materiału filatelistycznego, w tym oryginalnych przesyłek poczty polowej, zobaczyliśmy arcyciekawy oryginalny materiał niefilatelistyczny. To były dokumenty, legitymacje  orderów i odznak (z odznaczeniami), fotografie i zdjęcia (ilustracje) prasowe – zdj. nr 7. Jako rarytas można wymienić zaświadczenie żołnierza armii niemieckiej Ludwiga Springera, datowane przed 1918 r. a w dalszej części zaświadczenie o nadaniu  i legitymacja Krzyża Virtuti Militari, którym kapral Ludwik Springer (już pisownia polska) został odznaczony za zasługi na polu bitwy warszawskiej.

Na ostatnich gablotach prezentowane były fotogramy przedstawiające mapy i dowódców z obrony Lwowa (zdjęcie nr 10).

Na pokaz były przygotowane znaczki spersonalizowane i kartka korespondencyjna, a w dniu pokazu, na stoisku pocztowym był stosowany datownik okolicznościowy – il. nr 8 i 9.

Wieczornica i pokaz to znakomite powiązanie historii i filatelistyki. Dowód na to, że o tych dwóch polach zainteresowaniach można mówić z pasją i prezentować je w ścisłym powiazaniu.


Leszek Bednarek

Dziękuję pani Annie Rymarczyk za udostępnienie slajdów z prezentacji, a kolegom Tadeuszowi Galantowi i Michałowi Polakowi za przekazanie zdjęć z imprezy.


Galeria


Drukuj E-mail