Aktualności

Filatelista nr 3/2021

filatelista 2021 03 okladka miniW numerze styczniowym naszego pisma opublikowaliśmy list Prezesa Polskiego Związku Filatelistów Henryka Monkosa do Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego w sprawie przeniesienia Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia do Lubina. Kilka dni temu przyszła odpowiedź.

Pan Minister zapowiedział, że zorientuje się jakie argumenty wpłynęły na tą decyzję oraz skontaktuje się z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego i jeszcze raz pochylą się nad bolącą nas kwestią. Jakie będę rezultaty tych działań, pokaże czas. Sprawa jak widać, nie jest jeszcze przesądzona. Trzymam kciuki, aby możliwym okazało się pozostawienie Muzeum w jego bieżącej lokalizacji. Jeżeli dotrą do nas dalsze decyzje, niezwłocznie Państwa o nich poinformujemy.

W bieżącym numerze rozpoczynamy publikację trzech ciekawych cykli, które towarzyszyć nam będą w kolejnych miesiącach. Pierwszy, to tekst upamiętniający 100-lecie Polskiej Poczty Lotniczej. Drugi, to analiza fałszerstw znaczków i całości pocztowych oraz aspekty prawne tego zjawiska – temat zasygnalizowany przez autorów podczas Wielkopolskich Spotkań Szkoleniowych, a rozwinięty i przedstawiony w podziale na części w „Filateliście”. Trzeci, to fragmenty książki poświęconej Składnicom Pocztowym na Śląsku Cieszyńskim w pierwszej połowie XX wieku. Obszary plebiscytowe i odbywająca się tam działalność pocztowa to temat, który stale skrywa tajemnice. Część z nich przedstawiona jest w prezentowanej publikacji. Dla zainteresowanych książka dostępna jest u autora pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o jednej publikacji, która ukazała się na rynku wydawniczo-filatelistycznym w ostatnim czasie. To rzecz o technikach drukarskich pt. „Drukowanie znaczków pocztowych”.  Recenzję znajdą Państwo na stronach pisma. Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej. Zachęcamy do lektury.

Mimo że powoli, to zauważalnie, zbliża się do nas wiosna. Coraz dłuższe dni i podnosząca się temperatura radują zwłaszcza po mrozach, które mieliśmy okazję doświadczać. Niebawem także Wielkanoc. Na tą okazję, filatelistycznym zwyczajem, przygotowana została frankatura mechaniczna. Dostępna ona będzie do 20 marca za pośrednictwem Klubu FRANKOTYP. Więcej szczegółów i kontakt do klubu znajdą Państwo na stronach marcowego „Filatelisty”.

Tymczasem życzę Państwu miłej lektury i relaksu w promieniach wiosennego słońca.

Agnieszka Magiera
Redaktor naczelna

 

Zawartość "Filatelisty" numer 3/2021(1181):

Elżbieta i Andrzej Szostakowie Pingwiny i ziemniaki - pocztowa historia Tristan da Cunha - cz. 2
Maciej Nietrzebka 
Zbigniew Włodarczyk
Widoki dawnej Warszawy. Plac Wilsona, dziś: Plac Thomasa Woodrowa Wilsona
Marian Wawrzynkowski Stalowe rekiny w ataku - cz. 1
Krzysztof Trawiński Złote jabłka z ogrodu Hesperyd
Andrzej Kłosiński
Jerzy Kupiec - Węgliński
100-lecie polskiej poczty lotniczej - początki komunikacji lotniczej w II Rzeczypospolitej 1918-1921 - cz. 1
Janusz Bator Stemple kontrolne czy kamuflażowe
Michael Lenke
Adam Kielbasa - Schoeni
Międzynarodowe kupony na odpowiedź (Cc) - cz. 2
Krzysztof Błaszczyk Z frankaturą na święta
Janusz Berbeka
Marcin Wysocki
Typologia fałszerstw polskich znaczków, całostek i całości pocztowych - próba systematyzacji oraz aspekty prawne - cz. 1
Adrian Junga Składnice pocztowe na Śląsku Cieszyńskim - cz. 1
Zygmunt Janik Rozmaitości z przeszłości - cz. 2
Marian Wawrzynkowski Wirtualne Spotkania
Jerzy Walocha Stefan Jakucewicz, Svitlana Khadzhynova. Drukowanie znaczków pocztowych. Monografie Pollitechniki Łódzkiej
  Odszedł Krystian Żurawski
Andrzej Laskowski
Elżbieta Szostak
Nowości zagraniczne
Marek Jedziniak Nowości polskie
Krzysztof Drąg Wiosenne powroty
Henryk Jakowiec "Wiedzą sąsiedzi na czym kto siedzi"
   

Tags: czasopisma

Drukuj E-mail