Aktualności

Filatelista nr 4/2021

Filatelista 4/2021 okładka22 października 1921 roku w Czeladzi urodził się chłopiec. Już w dzieciństwie odznaczał się wyjątkowym talentem plastycznym. Wprawne palce i wyobraźnia pozwalały mu tworzyć piękne i artystycznie wyrafinowane dzieła. Stopniowo rozwijał swój talent i poprawiał warsztat.

Subtelna kreska, perfekcyjne operowanie światłem, śmiałość i rozmach projektów to cechy rozpoznawcze jego prac. Dał się poznać światu jako wybitny projektant i grawer znaczków pocztowych, banknotów i rycin. Jego wyroby zaspakajały gusta koronowanych głów, a rządy innych wprawiały w zakłopotanie. Był jednym z najbardziej znanych Polaków, choć długo przebywał za granicą. Nazywał się Czesław Słania.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Jego urodzin. W związku z tym jubileuszem Zarząd Główny PZF podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2021 rokiem Czesława Słani. Wpisując się w tą inicjatywę na łamach „Filatelisty” będziemy prezentować wspomnienia i dorobek naszego wspaniałego grawera. Czesław Słania znany jest nie tylko z nadzwyczajnych prac, ale także z żartów umieszczanych na swoich dziełach, takich jak ukryte miniaturowe elementy w postaci imion i nazwisk członków rodziny i innych dopisków. Niewidoczne dla oka, wychodzą na jaw dopiero po odpowiednim powiększeniu i budzą nieustannie zdziwienie i podziw dla pomysłowości i precyzji wykonania. Więcej o wspaniałym artyście w kolejnych numerach „Filatelisty”.

W bieżącym zeszycie pisma znajdą Państwo ponadto kontynuację tematów rozpoczętych w marcu i nowe zagadnienia. Jest to między innymi informacja o zmianie w sposobie opłacania listów poleconych oraz zaproszenie do udziału w wystawie Hunfilex. Węgierska wystawa planowana jest na rok 2022, jednak przygotowania do niej i kwalifikacja eksponatów już się zaczęły. Zostaje trzymać kciuki, by doszła do skutku, a polscy wystawcy uzyskali jak najwyższe noty.

A tymczasem już niebawem Wielkanoc. Niestety już po raz drugi odbędzie się w reżimie sanitarnym. Mimo wszystkich obostrzeń i ograniczeń z okazji nadchodzących Świąt w imieniu Zarządu Głównego, redakcji i swoim własnym życzę Państwu wiele ciepła i miłości, smacznej święconki oraz mokrego Lanego Poniedziałku. Niech się święci, Alleluja!

Agnieszka Magiera
Redaktor naczelna

 

Zawartość "Filatelisty" numer 4/2021(1182):

Elżbieta i Andrzej Szostakowie Wyspa Wielkanocna
Marian Wawrzynkowski Stalowe rekiny w ataku - cz. 2
Krzysztof Trawiński Mapy zalesień
Krzysztof Lachowicz 100 lat PKO – cz. 4
Maciej Nietrzebka,
Zbigniew Włodarczyk
Widoki dawnej Warszawy. Plac Gabriela Narutowicza, dziś: Plac Gabriela Narutowicza
Andrzej Kłosiński,
Jerzy Kupiec-Węgliński
100-lecie polskiej poczty lotniczej - początki komunikacji lotniczej w II Rzeczpospolitej1918-1921 - cz. 2
Ryszard Sapieżyński Nieskatalogowane błędy i usterki znaczków polskich - cz. IV
Janusz Berbeka,
Marcin Wysocki
Typologia fałszerstw polskich znaczków, całostek i całości pocztowych - próba systematyzacji oraz aspekty prawne - cz. 2
Adrian Junga Składnice pocztowe na Śląsku Cieszyńskim – cz. 2
Jerzy Walocha,
Adam Kiełbasa-Schoeni
Niemy świadek historii getta w Buczaczu
Zygmunt Janik Rozmaitości z przeszłości - cz. 3
Leszek Bednarek Trzecie spotkanie z cyklu „Moja Filatelistyka..."
Marek Jedziniak Zmiany w opłacaniu listów poleconych
Zdzisław Wiatrowski HUNFILEX 2022
  Odszedł Jan Urbanek
  Odszedł Mieczysław Kitajczuk
Andrzej Laskowski
Elżbieta Szostak
Nowości zagraniczne
Marek Jedziniak Nowości polskie
Krzysztof Drąg Labirynt „Na turystycznym szlaku”
  Prace dzieci z Koła Filatelistycznego „Klaserek Ali”
Henryk Jakowiec „Mój naj, naj, naj”
   

Tags: czasopisma

Drukuj E-mail