Aktualności

Filatelista 2/2022

filatelista 2022 01 okładkaDrodzy Czytelnicy! Z żalem informuję, że z przyczyn osobistych i zawodowych, zrezygnowałam z funkcji redaktora naczelnego „Filatelisty”. Ostatnie 6 lat, w czasie których prowadziłam pismo, było dla mnie bardzo ciekawym i dynamicznym okresem. Wiele się nauczyłam, poznałam wspaniałych ludzi, a redagowanie pisma było dla mnie nieustającym wyzwaniem i inspiracją. Niestety wszystko kiedyś się kończy. Nie jest mi łatwo, bo zżyłam się i z pismem, i wszystkim co się za tym kryje. Bardzo dziękuję za czytanie pisma, pomysły i podpowiedzi jak je ulepszyć. Razem wiele osiągnęliśmy i to nasze wspólne działanie jest dla mnie największą satysfakcją. Wierzę w to, że „Filatelista” nadal będzie się rozwijał i dumnie prezentował. Obowiązki redaktora przejmie kolega Adam Szuler.

Adam znany jest z pewnością części z Państwa jako aktywny działacz filatelistyczny, w tym młodzieżowy. Obecnie wchodzi w skład Zarządu Głównego PZF. Wierzę, że swój dynamizm przeniesie na „Filatelistę” i poprowadzi go dalej z rozmachem i świeżością. 

Jeszcze raz dziękuję za czytanie „Filatelisty”, zachęcam do zapisywania się na jego prenumeratę (wszelkich informacji udziela Wydawca – kontakt w stopce redakcyjnej) i życzę Państwu wiele pomyślności na przyszłość.

Agnieszka Magiera


Cykl wydawniczy Filatelisty sprawia, że niniejszy numer, który trzymacie w rękach, jest pierwszym przygotowanym w 2022 roku. Nowy Rok zwykle przynosi zmiany, nowe postanowienia i nowe plany. Te zmiany nastąpiły także w Filateliście. Widać je już chociażby po samej okładce, której został nadany nowy wygląd. Zmiany nastąpiły także w redakcji pisma. Z końcem roku z jego prowadzenia zrezygnowała dotychczasowa redaktor naczelna – Agnieszka Magiera. Jako osoba, która dalej poprowadzi Filatelistę chciałbym jej ogromnie podziękować za redagowanie najstarszego w kraju periodyku filatelistycznego przez 6 lat. Swoją pracą wyprowadziła go na poziom, który ja chciałbym, co najmniej utrzymać. Obiecała mi w tym pomóc i pozostanie w redakcji m. in. jako osoba współpracująca ze znamienitym filatelistą i ekspertem Lesławem Schmutzem. Cieszy mnie również fakt, że wszystkie współpracujące do tej pory z Redakcją osoby zgodziły się ten kontakt dalej utrzymywać i publikować swoje artykuły. Ja ze swojej strony zapraszam każdego, kto chce się podzielić swoją wiedzą filatelistyczną z innymi do współpracy z nami. To jest NASZE pismo, więc wspólnie go twórzmy podnosząc jego poziom. 

W bieżącym numerze polecam lekturę monograficznego opracowania Janusza Berbeki o „Wydaniu obiegowym - godło państwa” z grudnia 1928 roku oraz materiał przygotowany przez Michała Warcińskiego o wielkości ząbkowania znaczków z serii „100-lecie Wiosny Ludów” wydanych w 1948 roku. Dla siebie znajdą też coś aerofilateliści, o których tradycyjnie zadbał Andrzej Kłosiński oraz sympatycy „Rubryki Janika”, która wraca po miesięcznej przerwie pierwszą częścią „Fenomenu filatelistyki”. Ponadto kolejne odcinki stałych cykli i tradycyjnie na ostatnich stronach nowości polskie i zagraniczne.

Pozdrawiam Państwa serdecznie i polecam lekturę Filatelisty.

Adam Szuler


Zawartość "Filatelisty" numer 2/2022(1192):

KALEJDOSKOP FILATELISTYCZNY
Elżbieta i Andrzej Szostakowie Grenada - „Korzenna wyspa”
Marian Wawrzynkowski Wojenna „mamusia” i listy do niej od „synów” marynarzy (III)
Krzysztof Trawiński W lesie jest bosko
Marian Wawrzynkowski „Leśne” echo artykułu
AEROFILATELISTYKA
Andrzej Kłosiński Filatelistyczne machinacje przy wysyłce sterowcami listów z polskiego Urzędu Pocztowego Nr 1 w Wolnym Mieście Gdańsku
Andrzej Kłosiński Muzyczny „polonik” w brytyjskiej aerofilatelistyce
BADANIA FILATELISTYCZNE 
Janusz Berbeka Wydanie obiegowe z grudnia 1928 roku – godło państwa (Fi 242-244)
Michał Warciński Wielkość ząbkowania znaczków serii „100. rocznica Wiosny Ludów” z 1948 roku (PZP nr 450-453)
RUBRYKA JANIKA
Zygmunt Janik Fenomen filatelistyki (I)
CZYTELNICY PISZĄ
Marian Wawrzynkowski Błyskawiczny sygnał
AKTUALNOŚCI 
Adam Kiełbasa-Schoeni, Jerzy Walocha „Rarytas” na aukcji firmy Cherrystone
RECENZJE
Jerzy Bielawski Dzieje urzędów pocztowych Zabrza
Z ŻYCIA ZWIĄZKU
Zygmunt Schaefer Pokaz filatelistyczny z okazji 40. rocznicy stanu wojennego i akcji strajkowej podjętej przez górników z KWK „Andaluzja”
NOWOŚCI
Marek Jedziniak Nowości polskie
Elżbieta Szostak Nowości zagraniczne
CIEKAWOSTKI I ROZRYWKA
Krzysztof Drąg Walentynki - do pary
   

Tags: czasopisma

Drukuj E-mail