Podsumowanie wystawy Koszalin 2022

okreg koszalinskiW dniach od 11 do 14 maja 2022 roku odbyła się Okręgowa Wystawa Filatelistyczna „Centralny Okręg Przemysłowy - Historia Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego 1936 - 1939” Koszalin 2022. Miejscem wystawy był gmach Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Głównymi organizatorami byli: Zarząd Koszalińskiego Okręgu PZF, Koło PZF im. Józefa Sudakiewicza, Politechnika Koszalińska Wydział Humanistyczny, Miasto Koszalin, Archiwum Państwowe w Koszalinie.

Uroczyste otwarcie wystawy zaszczycili m.in. Protektor Wystawy pani Rektor Politechniki Koszalińskiej prof. PK Danuta Zawadzka, wiceprezydent Koszalina pan Andrzej Kierzek, Regionalny Koordynator ds. Filatelistyki Poczty Polskiej w Szczecinie pan Dariusz Janowski, jurorzy Sądu Konkursowego z przewodniczącym Kol. Marianem Wawrzynkowskim, filateliści z Okręgu Koszalińskiego PZF i innych Okręgów PZF, przedstawiciele koszalińskich mediów – il. nr 1. W trakcie trwania uroczystości czynne było stoisko pocztowe.

W części konkursowej prezentowane były dwadzieścia cztery eksponaty, w czterech klasach konkursowych: historii poczty (HP), tematycznej (TEM), eksponatów jednoekranowych (JE) oraz filatelistyki otwartej (FO). Wystawcy (z uwzględnieniem klas eksponatów zaproszonych i jurorów) reprezentowali dwanaście Okręgów PZF: Beskidzki, Kaliski, Koszaliński, Łódzki, Lubuski, Małopolski, Śląsko – Dąbrowski, Wałbrzyski, Warszawski, Wielkopolski, Wrocławski, Zachodniopomorski. Z całą pewnością można powiedzieć, że była to wystawa o zasięgu krajowym. Sąd Konkursowy pod przewodnictwem Kol. Mariana Wawrzynkowskiego – il. nr 2, przyznał: jedenaście medali w randze złotego (Z), dwa duże pozłacane (DPZ), jednego pozłacanego (PZ), jeden duży srebrny (DS), cztery srebrne (S), dwa posrebrzane (PS) i trzy brązowe (B). Łatwo obliczyć, że prawie połowa przyznanych medali to medale złote.

GRAND PRIX wystawy otrzymał Kol. Ryszard Zienkiewicz za eksponat „Historia poczt Gdyni do 1939 r.” w klasie historii poczty (HP). Nagrody Specjalne trafiły do rąk Kolegów: Zdzisława Wiatrowskiego za eksponat „Poczta lokalna na obszarze okupowanym przez 10.Armię w 1918 r.” w klasie eksponatów jednoekranowych (JE/HP) oraz Jacka Wierzbickiego za eksponat „Epoka kamienna w Europie. Narodziny sztuki” w klasie tematycznej (TEM). Moment wręczenia Grand Prix oraz Nagród Specjalnych uwieczniony został na fotografiach – il. nr 3. Szerzej o wyróżniających się eksponatach tej wystawy w kolejnym numerze Informatora.

Jak na tym tle wypadli wystawcy naszego okręgu. Należy powiedzieć, że dobrze a nawet bardzo dobrze. Kol. Bogusław Polak otrzymał medal złoty (80 pkt.) za eksponat „Wojsko Polskie 1914 - 1920. Od Legionów Polskich do Bitwy Warszawskiej” - il. nr 4. Kol. Jerzy Bibro również otrzymał medal złoty (79 pkt.) za eksponat „Żołnierskie drogi mjr. Piotra Orłowskiego (1895 - 1935)”. Oba eksponaty prezentowane były w klasie filatelistyki otwartej, eksponat Kol. Bogusława debiutował, był oceniany po raz pierwszy, eksponat Kol. Jerzego wystawiany kolejny raz, po poprawkach uzyskał wyższe wyróżnienie niż poprzednio. Trzeci eksponat w klasie eksponatów jednoekranowych przedstawił autor niniejszego tekstu, który za eksponat „Ilustrowane całostki Portugalii z 1898 r.” uzyskał medal pozłacany (67 pkt.).

Warto podkreślić, że eksponaty prezentowane przez Kolegów z naszego okręgu były najlepsze w klasie filatelistyki otwartej. Ten fakt w powiązaniu z zaprezentowaniem w dwóch sesjach (piątkowej i sobotniej) prezentacji „Jak opracować eksponat klasy filatelistyki otwartej o harcerstwie” bardzo pozytywnie wpisuje się w promowanie tej początkującej klasy konkursowej w naszym związku.

Zgodnie z regulaminem GREX i wystawy zaprezentowane były również eksponaty zaproszone i klasy sędziowskiej. W klasie eksponatów zaproszonych mogliśmy zapoznać się z eksponatem „Włókiennictwo – ubiera i poprawia komfort życia”. Jeden z ciekawszych walorów na ilustracji nr 5.

W klasie jurorów swoje eksponaty przedstawili m.in. Kol. Marian Wawrzynkowski – „Polskie Losy 1939 – 1945” - il. nr 6 oraz Kol. Jerzy Musiał - „Historia poczty w Rejencji Koszalińskiej do 1945”. Ten eksponat na niedawno zakończonej wystawie światowej w Budapeszcie został wyróżniony medalem dużym srebrnym, uzyskując 64 punkty.

Dużą atrakcją wystawy była prezentacja fotogramów przedstawiająca historię polskiego przemysłu zbrojeniowego, przygotowaną przez pracowników współorganizatora wystawy Archiwum Państwowego w Koszalinie. Zobaczyliśmy nie tylko dawne fotografie ale również walory filatelistyczne
z kilku państw świata, na których znalazły się polskie akcenty (il. nr 7).

Równie ciekawa była prezentacja kolekcjonerska z modelami głównie pojazdów samochodowych - il. nr 8. Jej autorem i właścicielem jest Pan Andrzej Hamerla, członek Komitetu Honorowego Okręgowej Wystawy Filatelistycznej Koszalin 2022. Przedstawione modele to tylko drobna część (1/40) zdecydowanie większej kolekcji.

Na wystawę przygotowane były wydawnictwa okolicznościowe (il. nr 9 i 11), zaprojektowane mistrzowską ręka Kol. Władysława Fijałkowskiego, który w sposób arcyciekawy opisał swoje prace w katalogu wystawy.

Wystawę zakończył Palmares, na którym oprócz pucharów za najlepsze osiągnięcia wręczono również dyplomy w randze odpowiednich medali wszystkim obecnym wystawcom – część odbierających na il. nr 10 i 11. Organizatorów ucieszył fakt, że aż trzynastu wystawców odbierało nagrody osobiście. To świadczy o zainteresowaniu wystawą, ale też o „głodzie” filatelistów na bezpośrednie spotkania przy ekranach wystawowych.

Wystawa przeszła już do historii, ale należy mieć nadzieję, że długo pozostanie w pamięci wszystkich filatelistów, którzy mieli okazję być obecnymi w różnym charakterze na ekspozycji. Dobrze promowała nasze hobby wśród licznej rzeszy osób oglądających eksponaty. 

Leszek Bednarek


Galeria

View the embedded image gallery online at:
https://zgpzf.pl/16-o-koszalinski/398-22-05-045#sigProId413971f226


Tags: wystawa

Drukuj E-mail