Specjalizowana Światowa Wystawa Filatelistyczna „EFIRO 2024”
W dniach od 16 do 19 kwietnia 2024 roku, z okazji 165. rocznicy zjednoczenia księstw rumuńskich oraz innych pięciu rocznic, odbędzie się Specjalizowana Światowa Wystawa Filatelistyczna „EFIRO 2024”. Organizatorem Wystawy jest Rumuńska Federacja Filatelistyczna (dalej: FFR). Wystawa odbędzie w Bibliotece Narodowej Rumunii i liczyć będzie około 2000 konkursowych ekranów. O imprezie tej informowaliśmy już w czerwcu, jednak od tamtej pory zmienione zostały istotne szczegóły organizacyjne (m.in. patronat i termin).
Wystawa otrzymała w lipcu 2023 patronat Fédération Internationale de Philatélie (FIP). Najnowszy regulamin i formularze zgłoszenia są dostępne na stronie wystawy http://www.efiro.ro
EFIRO 2024 jest wystawą w randze I stopnia, gdzie eksponaty mogą być prezentowane we wszystkich klasach FIP. Będą stosowane nowe wytyczne FIP dotyczące eksponatów jednoekranowych (mogą być one 1-, 2- i 3-ekranowe).
Klasy niekonkursowe
A. Court of Honor
B. Klasa oficjalna
C. Jury - Wystawy jurorów EFIRO 2024
D. Inne eksponaty
Klasy konkursowe
Klasa 1 Klasa filatelistyki tradycyjnej- A-Rumunia, B-Europa, C-Azja,Oceania i Afryka, D-Ameryka;
Klasa 2 Klasa historii poczty A-Rumunia, B-Europa, C-Azja,Oceania i Afryka, D-Ameryka
Klasa 6 Klasa tematyczna A-Rumunia, B-Europa, C-Azja,Oceania i Afryka, D-Ameryka
Klasa 3 Klasa całostek pocztowych
Klasa 4 Klasa aerofilatelistyki
Klasa 5 Klasa astrofilatelistyki
Klasa 6 Klasa tematyczna A-Natura, B-Kultura, C-Technologia
Klasa 7 Klasa maksymaphily
Klasa 8 Klasa znaczków fiskalnych - revenue
Klasa 9 Klasa otwarta (Open Class)
Klasa 10 Klasa widokówek
Klasa 11 Klasa literatury filatelistycznej
- A książki filatelistyczne i prace badawcze (opublikowane po 1.01.2019)
- B L2. Literatura filatelistyczna – czasopisma i periodyki (cały roczny nakład po 01.01.2022)
- C katalogi (wydane po 01.01.2022)
Eksponaty w L1-L2 mogą być prezentowane w formie drukowanej lub cyfrowej.
Klasa 12 Klasa eksponatów jednoekranowych. Nagrody w postaci certyfikatów bez medalu.
Podział na podklasy: A-tradycyjna, B-historii poczty, C-całostek, D-aerofilatelia, E-astrofilatelia, F-tematyczna, G-malsymaphily, H-revenue, I-open, J-widokówki.
Eksponaty jednoekranowe (1-, 2- i 3-ekranowe) są klasyfikowane według odpowiednich kategorii klas filatelistycznych. Prosimy o wyraźne zaznaczenie w formularzu Zgłoszenia Wystawy co do podklasy (A, B, C itp.), do której wchodzi eksponat. Jednakże Komitet Organizacyjny lub Jury zastrzegają sobie prawo do przeniesienia dowolnego eksponatu z jednej klasy do drugiej, zawsze na korzyść wystawcy.
Warunki uczestnictwa
Wystawcy powinni przesłać zgłoszenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nie później niż do 12 pażdziernika 2023.
Zgłoszone eksponaty muszą podlegać ogólnie przyjętym regulaminom FIP (GREV i SREV). Wszystkie eksponaty winny być prezentowane na białych kartach. Eksponaty prezentowane na kolorowych lub czarnych kartach nie są akceptowane.
Wystawcy wypełniają formularz zgłoszeniowy dla każdego eksponatu. Do każdego formularza zgłoszeniowego dołączone są: (a) w przypadku eksponatów innych niż literatura filatelistyczna, tymczasowa strona wprowadzająca i (opcjonalne, ale wysoce zalecane) streszczenie wystawy na jednej lub dwóch stronach, napisane w jednym z czterech języków FIP: angielskim, francuskim, niemieckim lub hiszpańskim, (b) w przypadku eksponatów literatury filatelistycznej w klasach A,B,C, okładkę lub okładki eksponatu oraz (zalecane), krótkie streszczenie w języku angielskim. Formularze zgłoszeniowe i strony towarzyszące są przesyłane wyłącznie online.
Komitet organizacyjny podejmie decyzje o przyjęciu (lub nie przyjęciu) zgłoszenia i poinformuje o tym wystawcę w terminie do 15 listopada 2023. W wystawie w klasach konkursowych mogą brać udział eksponaty, które otrzymały na krajowych wystawach co najmniej pozłacany medal, (75 punktów) oraz mają potwierdzenie Komisarza Krajowego co do jakości eksponatu.
W przypadku klasy literatury i ekranów jednoekranowych, wstępne warunki nie obowiązują.
Wystawcy mogą prezentować swoje eksponaty w klasach konkursowych w oparciu o następującą ilość ekranów:
Klasy konkursowe 1 – 10 - 5 lub 8 ekranów
Klasa eksponatów jednoekranowych - 1-3 ekranów.
Za eksponaty jednoekranowe przyznawane są tylko punkty. Brak ocen medalowych. Każdy eksponat otrzymuje Certyfikat, na którym widnieje odpowiednia ocena medalowa. NIE dostarczane są rzeczywiste medale. Nagrody główne i nagrody specjalne są jednak przyznawane zgodnie ze zwyczajem.
Wszystkie eksponaty z literatury filatelistycznej muszą wpłynąć do Komitetu Organizacyjnego przed 1 kwietnia 2024 r. Potrzebne są dwa egzemplarze każdego egzemplarza literatury filatelistycznej. Komitet Organizacyjny informuje że zwroty nie są przewidziane i zostaną w bibliotece Rumuńskiego Towarzystwa Filatelistycznego.
Wystawcy, których zgłoszenia zostaną przyjęte, zobowiązują się wobec Komitetu Organizacyjnego do udziału w wystawie.
Opłata w klasie 1 – 10 wynosi po 70 euro za ekran. Opłata za eksponaty jednoekranowe po 95 euro za ekran. W klasie literatury L1-L3 po 80 euro za eksponat.
Decyzja Komitetu o przyjęciu eksponatu zostanie podana do 15 listopada 2023 r. Wpisowe powinno wpłynąć do komisarza krajowego do 10 grudnia 2023 r.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące EFIRO 2024 zawarte są na stale aktualizowanej i odpowiednio utrzymywanej stronie internetowej
W załączonych linkach znajduje się IREX wraz z formularzami rejestracyjnymi:
http://www.efiro.ro/rules
Do pobrania:
Regulamin wystawy EFIRO 2024
Formularz zgłoszenia eksponatu EFIRO 2024
Formularz zgłoszenia eksponatu w klasie literatury EFIRO 2024
Sławomir Chabros – komisarz PZF
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.