Podsumowanie wystawy Thailand 2023 World Stamp Championship

LOGO THAILAND 2023 WSCZ okazji 72 urodzin JKM Króla Tajlandii Maha Vajiralongkorn Phra Vijiraklaochaoyuhua oraz 140-lecia Poczty Tajlandii, w dniach 27.11 – 2.12. 2023 odbyła się w Bangkoku Światowa Wystawa Filatelistyczna THAILAND 2023 WSC. Wystawa była objęta patronatem FIP.  Organizatorami wystawy był Philatelic Association of Thailand pod patronatem JKM Księżniczki Maha Chakri Sirindhorn oraz przy znacznej pomocy Thailand Post Co. Ltd. (poczta Tajlandii). Wystawa miała miejsce w historycznym budynku Grand Postal Building położonym w starej części Bangkoku niedaleko od rzeki Chao Phraya River. Na 2500 ekranach zaprezentowano eksponaty z 62 krajów z wszystkich kontynentów.

Tytuł World Stamp Champion uzyskał eksponat  “Netherlands East Indies 1655-1870”, którego autorem jest Tay Peng Hian (Singapór). Tytuł Grand Prix International uzyskał eksponat “Korea: the Daehan Empire Stamps. 1884-1905”, którego autorem jest  Han Cheol Kyu z Korei.

 Polskę reprezentowało 9 eksponatów, które osiągnęły następujące wyniki:

Wystawca

Tytuł eksponatu

Klasa wystawowa

Zdobyte punkty

Medal

Sławomir
Chabros

Fight for independece and boarders of Poland 1918-1921
(Walka o niepodległość i granice Polski 1918-1921)

HP
(Historia Poczty)

90

G (Złoty)

Jacek
Kosmala

Airplane services on the Polish territories 1914-1939
(Komunikacja lotnicza na terenach polskich 1914-1939)

AE
(Aerofilatelistyka)

95

LG (Duży Złoty)

Ryszard
Cieślak

Sensitive information a challenge for secret services
(Informacja wyzwaniem dla służb specjalnych)

JE TEM
(Jednoekranówka tematyczna)

85

Nie przyznaje się medali w tej klasie

Wydawnictwo
Fischer

Catalogue of Polish stamps (and related to Poland) Postamarks 2023 volume I (katalog Fischer tom I)

LIT
Literatura, katalogi

86

LV (Duży Pozłacany)

Wydawnictwo Fischer

Catalogue of Polish stamps (and related to Poland) Postamarks 2023 volume II (katalog Fischer tom II)

LIT
(Literatura, katalogi)

86

LV (Duży Pozłacany)

Redakcja
„Filatelisty”

FILATELISTA

LIT
(Wydawnictwa periodyczne)

81

V (pozłacany)

Michalin
Drzał

Polish cities and their heraldy
(Polskie miasta i ich heraldyka)


(Młodzież 16-18 lat)

70

S (Srebrny)

Jakub
Pawlak

Postal Consigments in Poland under partition
(Przesyłki pocztowe na ziemiach polskich pod zaborami)


(Młodzież 16-18 lat)

85

LV (Duży Pozłacany)

Łukasz
Wierzbicki

Rail Transport
(Transport kolejowy)


(Młodzież 16-18 lat)

70

S (Srebrny)

Po raz kolejny OLBRZYMIE GRATULACJE dla kol. Jacka Kosmali, który powtórzył a za razem potwierdził swój rewelacyjny wynik z wystawy światowej HELVETIA 2022, gdzie po raz pierwszy od wystawy światowej Poznań 1993 polski eksponat otrzymał medal LG (Duży Złoty) za 95 punktów. Świetnie wypadł także kol. Sławomir Chabros zdobywając medal G (Złoty) za 90 punktów. Wielkie gratulacje należą się także Jakubowi Pawlakowi, który w klasie młodzieżowej zdobył 85 punktów i medal LV (Duży Pozłacany). W tej klasie było to maksimum co mógł osiągnąć.

Ale nie tylko Polacy prezentowali eksponaty o tematyce związanej z naszym krajem.  Ito Fumihisa z Japonii za swój eksponat „Poland inflation 1922-1924” (Polska inflacja 1922-1924) otrzymał 85 punktów i medal LV (Duży Pozłacany). W tym eksponacie szczególnie podobała mi się ostatnia karta, na której autor pokazał przysyłkę z 30 kwietnia 1924 (ostatni dzień Marki Polskiej) oraz przesyłkę opłaconą znaczkiem inflacyjnym z 3 maja 1924 kiedy już znaczki „markowe” wyszły z obiegu. Oczywiście opłata ta została zakwestionowana przez pocztę. W klasie jednoekranówek Władysław Dziemiańczuk z Kanady prezentował eksponat „Poland ilustrated airgraphs” (Polska ilustrowane aerografy [przesyłki w czasie II W.Św. w Armii Brytyjskiej były fotografowane dla oszczędzenia wagi i miejsca), który otrzymał 72 punkty. Pojedyncze ciekawe walory polskie można było znaleźć także w eksponatach innych wystawców, w tym niektóre bardzo rzadkie.

W trakcie wystawy miały miejsce seminaria szkoleniowe dla jurorów zajmujących się m.in. klasami literatury, widokówek czy otwartą. Odbywały się także liczne imprezy dla propagujące filatelistykę, w których uczestniczyły liczne grupy młodzieży. W salonie honorowym w specjalnie zabezpieczonych pancernych gablotach były prezentowane dwa znaczki. Były to „The Britisch Guyana 1 Cent Magenta” – najdroższy znaczek świata, który na aukcji Sotheby’s w 2014 osiągnął cenę (wraz z prowizją aukcjonera) ok. 9,5 mln USD. Oraz najdroższy znaczek Azji sprzedany na aukcji Feldmanna japoński znaczek z 1871 r. Mi 4v-I-8 z odwróconym środkiem. Cena jaką osiągnął ten rarytas to z prowizjami ok € 5,4 mln.
Prezentowano także wiele innych rzadkości filatelistyki tajskiej, w tym arkusze znaczków pierwszych wydań.

Z rozmów z wystawcami i komisarzami można wyciągnąć wniosek, że wystawa była bardzo udana i doskonale zorganizowana. Zaś z mojej strony jako komisarza odczuwam dużą satysfakcję z wysokich ocen polskich eksponatów.

Krzysztof Piwko


Galeria

View the embedded image gallery online at:
https://zgpzf.pl/37-zgpzf/609-23-12-110#sigProIddd280781ce


Tags: wystawa

Drukuj E-mail